Článek
Ceny potravin v Maďarsku se v červenci meziročně zvýšily o 23,1 procenta, jejich růst nicméně zpomalil z červnových 29,3 procenta. Cena chleba vzrostla o 26,7 procenta, cena vajec o 30,7 procenta a ceny mléčných výrobků o 29,5 procenta.
Vláda dříve ve snaze zmírnit inflaci snížila ceny řady základních potravin, včetně vepřového masa, oleje na vaření a mouky. Platnost těchto cenových limitů vypršela po 1. srpnu. V porovnání s červnem se ceny potravin snížily o 0,9 procenta.
Ceny energií pro domácnosti meziročně vzrostly o 35,7 procenta. Cena plynu stoupla o 47,2 procenta a cena elektřiny o 26 procent.
V Maďarsku končí zastropování cen potravin. Nastupují povinné slevy
Vláda premiéra Viktora Orbána usiluje o snížení inflace, zároveň se však snaží podpořit ekonomiku, která se nachází v technické recesi. Maďarská centrální banka na konci července předpověděla, že inflace do konce roku klesne výrazně pod deset procent. Maďarský ministr financí Mihály Varga pak v polovině července uvedl, že inflace by se pod deset procent mohla dostat v listopadu.
Maďarská centrální banka se předloni v červnu stala první centrální bankou v Evropské unii, která začala od vypuknutí pandemie covidu-19 zvyšovat náklady na úvěry. Krátce po ní zahájila zvyšování úrokových sazeb také Česká národní banka (ČNB). Základní úroková sazba v Maďarsku zůstává od loňského září na 13 procentech. ČNB od loňského června drží svou základní úrokovou sazbu na sedmi procentech.
V červnu byla v ČR meziroční inflace 9,7 procenta, což je nejnižší hodnota od prosince 2021. Údaje o červencové inflaci zveřejní Český statistický úřad (ČSÚ) ve čtvrtek.