Článek
Maďaři mají nejsilnější inflaci ve střední Evropě. Totéž platí i pro základní úrokovou sazbu, kterou centrální banka loni postupně výrazně zvyšovala až na 13 procent, což je nejvíce v Evropské unii.
Centrální banka tím chtěla podpořit zejména slabou domácí měnu forint, která od té doby výrazně posílila, byť jí k tomu dopomohl také slabší dolar. Inflace nicméně zůstává problémem a dál roste.
Její průměrná hodnota v loňském roce činila 14,5 procenta, což je nejvíce za 25 let. Centrální banka ve své prosincové prognóze navíc počítá s tím, že letos bude tato hodnota ještě vyšší, přičemž meziroční růst spotřebitelských cen výrazněji zpomalí až v polovině tohoto roku.
Inflace v eurozóně v lednu nečekaně prudce klesla
V lednu ceny potravin meziročně stouply o 44 procent, energie pro domácnosti vyskočily o 52,4 procenta. Prudký růst vykázaly například ceny chleba, vajec a másla. Plyn zdražil o 88,6 procenta, elektřina o 27,7 procenta.
Citelně vzrostly také ceny pohonných hmot (+35,9 procenta). Stalo se tak potom, co nedostatek dodávek paliv v zemi donutil vládu premiéra Viktora Orbána na začátku prosince zrušit déle než rok trvající zastropování cen benzinu a nafty.
„Panují ještě větší obavy, že inflace v Maďarsku může zůstat na vysoké úrovni,“ uvedl analytik Zoltán Varga z makléřské společnosti Equilor.
Analytici podle agentury APA očekávají, že inflace v Maďarsku se bude v první polovině letošního roku držet nad 20 procenty a následně výrazně zpomalí. Orbán předpověděl, že inflace do konce letošního roku klesne pod deset procent.