Článek
Nejvyšší inflaci měla v červnu Belgie, a to 5,5 procenta, nad třemi procenty je i Španělsko (3,5 procenta), Chorvatsko (3,4 procenta), Nizozemsko (3,4 procenta), Rakousko (3,2 procenta), Portugalsko (3,1 procenta) a Kypr (3,1 procenta). Naopak nejnižší inflaci Eurostat registroval ve Finsku (0,6 procenta) a v Itálii (0,9 procenta).
Eurostat očekává, že služby k celkové meziroční inflaci v červnu přispěly 4,1 procenta, což je stejná hodnota jako v květnu. Na inflaci tak budou mít největší vliv. Další je kategorie potraviny, alkohol a tabák, jejichž příspěvek k inflaci je 2,5 procenta ve srovnání s květnovými 2,6 procenta. Příspěvek energií k inflaci činí 0,2 procenta, v květnu byl 0,3 procenta.
Inflace v eurozóně tak stále zůstává nad dvouprocentním cílem Evropské centrální banky (ECB). Ta předloni v červenci zahájila zvyšování úrokových sazeb s cílem dostat inflaci pod kontrolu, loni v říjnu nicméně zvyšování úroků přerušila. Od té doby držela svou základní úrokovou sazbu na 4,50 procenta, až nyní na začátku června se Rada guvernérů podle očekávání rozhodla snížit úrokové sazby o čtvrt procentního bodu. Základní sazba tak klesla na 4,25 procenta.
Ke snížení úroků přikročila ECB poprvé od roku 2019. Banka poukázala na pokrok v boji s vysokou inflací, připustila však, že tento boj ještě není u konce. Šéfka ECB Christine Lagardeová zdůraznila, že banka se při dalším snižování úroků nebude držet žádného předem stanoveného scénáře a bude se rozhodovat na základě nejnovějších ekonomických údajů.