Článek
Výdaje na bydlení v dubnu meziměsíčně klesly zejména díky zlevnění zemního plynu o 3,4 procenta. Meziročně se cena zemního plynu snížila o 3,5 procenta, což mělo rozhodující vliv na zmírnění dubnové inflace. V březnu se ceny plynu zvýšily o 7,9 procenta.
Ceny zboží v dubnu meziměsíčně klesly o 0,1 procenta, zatímco ceny služeb se nezměnily. Meziročně vzrostly ceny zboží o 1,2 procenta a ceny služeb o čtyři procenta.
V dubnu se poprvé částečně projevilo zvýšení spotřební daně u tabákových výrobků, jejichž ceny vzrostly meziměsíčně o 1,1 procenta.
Nafta nejdražší od léta 2001
Zdražily i pohonné hmoty, které jejichž cena po poklesu o 0,4 procenta v březnu v dubnu vzrostla o dvě procenta. Ceny nafty byly v dubnu 2004 nejvyšší od srpna 2001.
Kromě pošty a telekomunikací, kde pokračoval cenový růst v důsledku zvýšení DPH, nejvíce vzrostly ceny potravin a nealkoholických nápojů. Zvýšily se zejména ceny pekárenských výrobků a obilovin o 12,8 %, masa o 3,8 %, mléka, sýrů, vajec v průměru o 6,1 %, olejů a tuků o 5,1 %, brambor o 69,7 %. Nižší byly především ceny ryb, ovoce a čerstvé zeleniny.
Analytici: zvyšování sazeb až v létě
Dubnový vývoj podle Jozefa Kovalovského z ČSOB trochu zchladil tlaky na zvyšování sazeb centrální bankou. "Je zřejmé, že rozhodující vliv na vývoj inflace i formování inflačních očekávání budou mít údaje za květen a červen. Tato čísla nám však stále umožňují držet se odhadu, že ČNB zvýší repo sazbu až na říjnovém zasedání," uvedl.
Analytici Komerční banky jsou přesvědčeni, že pro rozhodování centrální banky bude důležitý výsledek HDP za 1. čtvrtletí, který bude zveřejněn na začátku června. Zvýšení úrokových sazeb o čtvrt procenta očekávají v červenci a znovu ještě jednou do konce roku.