Článek
Umístění je ale podle analýzy z velké části způsobeno vlivem úsporného tarifu. Při jeho nezahrnutí by ČR zaujala 18. pozici, zatímco v říjnu byla na 16. pozici. Stejně jako v říjnu byl letos v listopadu ovlivněn výpočet celkové inflace tím, že před rokem statistici zahrnuli do výpočtu vládní úsporný tarif na energie jako zlevnění elektřiny. Bez tohoto vlivu by meziroční inflace v listopadu činila podle ČSÚ 4,7 procenta.
Nejvyšší inflaci v Evropě mělo Srbsko s 8,5 procenta. Následovalo Rumunsko s 8,07 procenta, Island s osmi procenty, Maďarsko se 7,9 procenta a Rusko se 7,5 procenta. Ze států sousedících s Českem je inflace stále relativně vysoká na Slovensku (7,07 procenta), v Polsku činí 6,5 procenta a v Rakousku 5,4 procenta. V Německu se s 3,2 procenta už přibližuje dvouprocentnímu inflačnímu cíli Evropské centrální banky.
Nejnižší inflaci z evropských států zaznamenali v Dánsku, kde v listopadu činila 0,6 procenta. Nízká je inflace také v Belgii (0,76 procenta), Itálii (0,76 procenta) a v Lotyšsku (jedno procento).
Inflace v eurozóně podle prvního odhadu v listopadu klesla, v meziročním vyjádření činila 2,4 procenta a dosáhla nejnižší úrovně od července 2021. Nejvyšší míra inflace v eurozóně činila 10,6 procenta v říjnu loňského roku. Listopadová meziroční inflace v USA bude zveřejněna v úterý. Očekává se mírný pokles na 3,1 procenta z říjnových 3,2 procenta.
Deflace v Číně
V Číně v listopadu spotřebitelské ceny klesly o 0,5 procenta, země tak v meziročním vyjádření zaznamenala deflaci. Čína deflaci čelila už v říjnu a červenci, pokles cen je způsoben především dobrou úrodou, která znamená vyšší nabídku a s ní spojený pokles cen potravin, upozornil analytik Portu Lukáš Raška.