Článek
„Říjnové zrychlení meziročního růstu cen na 8,5 procenta bylo způsobeno především loňským promítnutím úsporného tarifu do cen elektřiny. Pokud bychom tento úsporný tarif do výpočtu nezahrnuli, cenový růst by činil 5,8 procenta,“ uvedla Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.
Jak upozornila na svém blogu i Česká národní banka, v důsledku zavedení úsporného tarifu loni v říjnu klesla cena spotřebního koše oproti předchozímu měsíci, a to nejvíc v české historii, aby potom v lednu zase rekordně vyskočila vzhůru poté, co úsporný tarif skončil. Proto se čistě matematicky říjnová meziroční inflace posunula na vyšší úroveň.
Zdražily nájmy a potraviny
Na meziroční růst cenové hladiny měly v říjnu největší vliv ceny v oddíle bydlení, kde kromě výše uvedeného vzrostly ceny nájemného z bytu o 7,9 procenta. Druhé v pořadí vlivu byly ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje s nárůstem o 3,7 procenta.
Míra inflace v eurozóně v říjnu klesla na 2,9 procenta
„Ve srovnání s loňském si připlácíme především za energie, nájemné, jídlo v restauracích, ubytování v hotelech, oblečení a obuv, zdraví a v podstatě levnější jsou zatím jen pohonné hmoty,“ komentoval ekonom banky Creditas Petr Dufek.
Čeká se prudký pokles
Podle něj v každém případě inflace na začátku příštího roku prudce poklesne, avšak zatím lze jen spekulovat, zda bude začínat čtyřkou, trojkou, nebo dokonce dvojkou. Nejde totiž jen o nové ceníky zboží, ale také o energie a s nimi spojené poplatky, o nichž se právě jedná.
„Ještě před vánočními svátky bychom se však poklesu inflace mohli přece jen dočkat. Nahrávají mu nejenom o něco málo příznivější nákladové podmínky u výrobců, ale také dlouhodobě slabá poptávka, jejímž výsledkem jsou plné sklady neprodaného zboží,“ dodal Dufek.
Meziměsíčně výdaje na energie klesly
Meziměsíčně došlo u potravin ke zdržení například vepřového masa, vajec či polotučného mléka a másla a také ovoce a zeleniny. Zdražování v oddílu odívání a obuv mělo především sezonní charakter s ohledem na blížící se chladné měsíce.
„Zlevňovalo se naopak mezi zářím a říjnem v oddílu bydlení, voda, energie a paliva, a to primárně kvůli poklesu cen elektřiny, zemního plynu a tepla a teplé vody,“ upozornil analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.