Článek
„Za dubnovou stagnací cen je skutečnost, že levnější potraviny vykompenzovaly sezónní zdražení oděvů a obuvi. Ostatní zboží a služby až tak dramatickým vývojem tentokrát neprocházely,” říká analytik ČSOB Petr Dufek.
„Meziročně jsou ceny vyšší jen o jednu desetinu, a to především zásluhou nižších nákladů na bydlení a telefonování. Domácnosti si letos mohou po mnoha letech opravdu oddechnout díky lednovému zlevnění energií a průběžnému snižování cen mobilních telekomunikačních služeb. Za energie letos sice platíme méně, avšak za oblečení, alkohol, cigarety, rekreaci, vzdělávání si musíme o něco připlatit,” dodává ekonom.
Zdražilo maso, zlevnilo pečivo
Ve srovnání s loňským dubnem zdražily například maso, brambory, ovoce a mléčné výrobky, zlevnily naopak pečivo, čokoláda a nealkoholické nápoje.
Výrazný byl pokles nákladů na bydlení díky snížení cen elektřiny proti loňsku o 10,5 procenta a zemního plynu o 9,1 procenta.
Ceny čistého nájemného meziročně mírně stouply (o 1,1 procenta), o zhruba tři procenta zdražilo také vodné a stočné.
Cílem držet kurz 27 korun za euro
Analytici i ČNB počítali s mírným zrychlením inflace. Současný vývoj nahrává prodloužení intervencí ČNB s cílem držet kurz kolem 27 korun za euro. Původně ČNB chtěla intervence ukončit začátkem roku 2015, minulý týden připustila jejich prodloužení.[celá zpráva]
„Růst inflace se prozatím odkládá a patrný bude až ve druhé polovině roku. I tak ovšem zůstane inflace pod cílem ČNB a umožní tak centrální bance držet korunu slabou po delší dobu, než naznačovala její prognóza,” potvrzuje analytik ČSOB Petr Dufek.