Článek
Ceny potravin a nealkoholických nápojů byly již třetí měsíc mírně nižší než ve stejném měsíci roku 2004. Meziroční pokles cen způsobil zejména stálý pokles cen brambor. Jsou o polovinu levnější než byly loni. Zelenina zlevnila v průměru o šest procent.
"Nejvyšší cenový růst byl v oddílech zdraví, ceny léků vzrostly o 9,9 procenta a stravování a ubytování, kde ceny jídel ve veřejném stravování vzrostly o 7,4 procenta a v závodních jídelnách o 12,5 procenta. Ceny tabákových výrobků vzrostly o 8,9 procenta," uvedl ČSÚ příklady cen, které se naopak zvýšily.
Na růst cenové hladiny působilo zvýšení cen v dopravě, kde ceny pohonných hmot po čtyřech měsících poklesu vzrostly o 2,3 procenta.
ČR má nižší inflaci než eurozóna
Jan Vejmělek z Komerční banky předpokládá, že spotřebitelské ceny se výrazněji zvýší až ve druhé polovině roku, kdy vzroste spotřební daň u tabákových výrobků. "Na konci roku předpokládáme inflaci 2,6 procenta," uvedl Vejmělek.
Markéta Šichtařová si myslí, že pokud bude vývoj podobně pokračovat, Česká národní banka bude mít prostor pro ještě další snížení úrokových sazeb. V ČR je nyní nižší inflace než v zemích eurozńy.