Článek
„Spotřebitelské ceny vzrostly oproti loňskému dubnu o 14,2 procenta. Bylo to nejvíce za poslední tři desetiletí, kdy v prosinci 1993 meziroční růst cen dosáhl hodnoty 18,2 procenta. Výši dubnového meziročního indexu nejvíce ovlivnily ceny bydlení, pohonných hmot a potravin,“ uvedla Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.
V oddíle bydlení rostly meziročně zejména ceny energií. Elektřina zdražila o 30,1 procenta, plyn dokonce o 44,2 procenta. Ceny tuhých paliv jsou vyšší o 24,1 procenta, tepla a teplé vody o 17,5 procenta.
Z potravin meziročně nejvíce zdražila mouka, a to o 52,3 procenta. Výrazně se zvýšila také cena polotučného mléka (o 31,3 procenta) a cukru (o 25,5 procenta). U vajec stouply ceny o 14,2 procenta, u masa o 11 procent.
„Například vepřové zdražilo z března na duben o skoro 25 procent. Cukr z měsíce na měsíc přidal skoro 18 procent a mouka takřka 22 procent. V růstu cen potravin se zrcadlí růst cen energií, ale také dopady války na Ukrajině,” poznamenal hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Meziroční ceny naopak poklesly u alkoholu a tabáku. Lihoviny zlevnily o 4,1 procenta, ceny piva ale mírně vzrostly, a to o dvě procenta.
„Na meziroční růst cenové hladiny měly v dubnu nadále největší vliv ceny v oddíle bydlení, kde kromě nákladů vlastnického bydlení, vzrostly ceny nájemného z bytu o 4,5 procenta, vodného o 5,3 procenta a stočného o 6,4 procenta,” uvedl ČSÚ.
K růstu významně přispěla i doprava. Ceny automobilů byly vyšší o 13,8 procenta a pohonných hmot a olejů dokonce o 41,5 procenta. Ceny oděvů vzrostly o 21,4 procenta a obuvi o 15,2 procenta, dodal ČSÚ.
Průměrná inflace 14 procent
Hlavní ekonom České bankovní asociace (ČBA) Jakub Seidler očekává, že inflace bude zrychlovat i v dalších měsících.
„Překonání 15procentní hranice je hotová věc. Pro letošní rok tak opět zvyšujeme odhad průměrné inflace směrem k 14 procentům,” uvedl Seidler.
Po prázdninách už ale začne inflace podle analytika společnosti Ciftin Tomáše Volfa ustupovat. „Zatímco dnes nízká srovnávací základna s rokem 2021 inflaci spíše akceleruje, ve druhé polovině roku bude hrát hlavní roli právě vyšší srovnávací základna. V důsledku toho ceny sice budou růst, ale v posledním čtvrtletí je pravděpodobné, že to bude pouze jednociferným tempem,” uvedl.
Podle Seidlera se každopádně zvyšují rizika inflace i pro příští rok, „a to právě z titulu cen energií, kde na trhu ceny citelně rostou i pro dlouhodobé kontrakty let 2023 a 2024, které se pak budou dále propisovat plošně do spotřebitelských cen”. „Inflaci v příštím roce tak prozatím odhadujeme na 7 procent,” dodal za ČBA.