Článek
"Výrazný pokles inflace není překvapením, avšak tak výrazný propad asi nikdo nečekal. Růst cen od příštího roku opět zrychlí kvůli deregulaci nájemného, dražší elektrice, dražším potravinám (kvůli špatné úrodě) či postupně dražším cigaretám (zvýšení daně). Inflace však asi nevyskočí nad 3%. Nízko-inflační prostředí tak u nás pokračuje i přes silný hospodářský růst. Vděčíme za to posilující koruně a konkurenci maloobchodních řetězců," řekl analytik Miroslav Plojhar ze Citibank.
"Nicméně inflace v říjnu, která je mimochodem rovněž pod odhadem ČNB, dokládá, že se zvyšováním úrokových sazeb není třeba spěchat. Zejména pak, pokud česká koruna zůstane silná jako doposud," řekl analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.
"Současná inflace není nízká jen na domácí poměry, ale i na světové poměry. ČR má nyní poloviční tempo růstu cen než eurozóna, do které směřujeme, " uvedl analytik společnosti Next Finance Vladimír Pikora.
Klesly ceny plynu a benzínu
Proti září se zpomalil meziroční růst o 1,4 procentního bodu, což je největší zpomalení od ledna 1999. Hladina spotřebitelských cen klesla v říjnu proti září o 0,5 procenta.
Ceny pečiva po šesti měsících růstu v říjnu poprvé klesly. Meziročně však bylo pečivo dražší. V říjnu klesly ceny zemního plynu, pohonných hmot a potravin, především zeleniny, ovoce a nealkoholických nápojů. Naopak podražily brambory.
Ceny zemního plynu zaznamenaly nejnižší meziroční cenový růst od října 2004.
Zlevnily také tuzemské rekreační a lázeňské pobyty, protože skončila sezóna. Oproti loňsku také zlevnilo zařízení do domácnosti. Nižší než loni byly rovněž ceny jižního ovoce, drůbeže, čokolády, kakaa, kávy, čaje. Snížení cen čokolády a čokoládových výrobků, kávy, čaje a některých dalších potravin bylo dáno jejich přeřazením do snížené pětiprocentní sazby DPH.
Naopak meziročně podražila elektřina, teplo a tuhá paliva. V říjnu oproti září podražilo zimní oblečení a obuv. Meziročně se však ceny za oblečení a boty snížily.