Článek
Opatření ve čtvrtek oznámilo ministerstvo pro ochranu spotřebitele. „S cílem zajistit dostatečnou dostupnost bílé rýže jiné než basmati na indickém trhu a zmírnit růst cen na domácím trhu, změnila indická vláda vývozní politiku,“ uvedly indické úřady.
Podle ministerstva se zákaz týká asi čtvrtiny celkového vývozu rýže z Indie. Někteří odborníci varují, že krok by mohl zvýšit světové ceny potravin podobně, jako tomu bylo v případě pšenice kvůli válce na Ukrajině, uvedla agentura Reuters.
„Můžeme říct, že to bude mít značný dopad na světové ceny potravin,“ uvedla analytička Emma Wallová ze společnosti Hargreaves Lansdown.
Ruské údery v Oděse a Čornomorsku zničily 60 tisíc tun obilí, hlásí Kyjev
Dodávky potravin jsou už teď pod značným tlakem. Rusko v pondělí odstoupilo od takzvaných obilných dohod, které od loňského léta umožňovaly vývoz ukrajinských zemědělských produktů z černomořských přístavů. Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova nebyly naplněny části dohod týkající se Ruska. Ceny pšenice na světových trzích na to zareagovaly růstem.
Největší vývozce
Indie je největším světovým vývozcem rýže, připadá na ni přes 40 procent celosvětových dodávek. Rýže jiných druhů než basmati se vyváží především do zemí v Asii a v Africe.
Loni indická vláda zavedla 20procentní vývozní daň, čímž se snažila snížit prodej do zahraničí. Omezila také dodávky pšenice a cukru. Vývoz ale může být pro indické zemědělce lukrativnější než prodej na domácím trhu.
Indická vláda uvedla, že zemědělci budou moci i nadále vyvážet jiné druhy rýže, včetně dlouhozrnné basmati, což jim zajistí „výhodné ceny na mezinárodním trhu“. Stát posoudí i žádosti o povolení dodávek do jiných zemí na základě potřeb potravinové bezpečnosti.
Ruská invaze na Ukrajinu v loňském roce způsobila prudké zvýšení světových cen potravin. Situace na globálním trhu se od té doby sice zlepšila, v Indii ale špatné počasí poškodilo úrodu v mnoha státech na severu země. Řada položek, například rajčata a cibule, pak notně zdražila.
Ceny zeleniny od května do června v Indii vzrostly o 12 procent, což přispělo k růstu životních nákladů. Inflace kvůli tomu v červnu vzrostla na 4,8 procenta, což bylo více, než se očekávalo.
Rostoucí životní náklady vyvolávají v Indii politický tlak na vládu před celostátními volbami, které se uskuteční příští rok. V nadcházejících měsících se v zemi také budou konat volby na úrovni jednotlivých států.
Bílá rýže, bez basmati, představovala v loňském roce přibližně 10 milionů tun z celkových 22 milionů tun indického vývozu rýže. Vláda uvedla, že do zákazu nebyla zahrnuta parboiled (předpařená) rýže.