Hlavní obsah

Index prosperity: Česko má devátou nejzdravější ekonomiku v EU

3:37
3:37

Poslechněte si tento článek

S ústupem inflace se Česká republika vrátila zpět do desítky nejzdravějších ekonomik Evropské unie. Stejně jako v roce 2022 se podle Indexu prosperity a finančního zdraví České spořitelny a platformy Evropa v datech umístila na devátém místě. Dalšímu zlepšení ale brání strukturální limity a nízká přidaná hodnota, kterou ekonomika generuje.

Článek

V loňském roce se ČR v indexu propadla na 14. příčku. Letos ale vyskočila o pět pozic výše. Hlavním důvodem je nižší inflace, jejíž průměrná hodnota loni dosáhla 2,7 procenta. Pozitivem bylo například i zvýšení podílu národního důchodu na HDP, který patří dlouhodobě k nejnižším v EU. Tento ukazatel vyjadřuje, kolik z vydělaných peněz zůstává občanům.

Za zlepšením ale stojí i skutečnost, že čím dál větší část příjmů a kapitálu zůstává v Česku, což tuzemskou ekonomiku posiluje, uvádí Evropa v datech ve své zprávě, kde jsou kompletní a detailní výsledky analýzy.

„Část českých firem se dostává zpět do domácích rukou. Také se projevuje zvýšená investiční aktivita českých firem v zahraničí. To znamená, že český kapitál sílí a díky těmto investicím vyrovnává dříve tak silný odtok dividend z Česka do zahraničí. Podtrženo, sečteno, nám tyto trendy říkají, že se česká ekonomika stává silnější a dokáže získávat hodnoty ze zahraničí domů,“ uvedl Martin Wichterle, majitel strojírenské skupiny Wikov a ambasador Druhé ekonomické transformace, iniciativy podnikatelů, jež prosazuje opatření, která podle ní zvýší konkurenceschopnost Česka.

Ekonomika loni vzrostla o jedno procento

Ekonomika

Jako příklad, kdy se české firmy dostávají zpět do českého vlastnictví, lze uvést odkupy plynárenských aktiv energetickými firmami ČEZ A ČEPS. V zahraničí pak Česko posiluje v energetickém sektoru díky investicím velkých skupin, jako je Energetický průmyslový holding (EPH) Daniela Křetínského nebo Sev.en Pavla Tykače.

Montovna to už výš nedotáhne

Výš v žebříčku se ale Česko jen tak neposune, pokud se ekonomika netransformuje. Překážkou jsou strukturální nedostatky a limity. Jedním z nich je například to, že „montovna s levnou pracovní silou“ vykazuje nízkou přidanou hodnotu. Podle posledních dat má Česko třetí nejmenší podíl hrubé přidané hodnoty na celkové produkci v EU.

Nejzdravější hospodářství v EU má Švédsko, druhé je Německo, které je i přes řadu problémů, kterým aktuálně čelí, stále největší evropskou ekonomikou. Naopak v nejhorším stavu se nachází ekonomika Řecka následovaná Polskem, které zatěžuje vysoký státní dluh či malá míra investic. Sousední Slovensko skončilo na 24. pozici.

Index sleduje celkem deset indikátorů, podle kterých následně zdraví ekonomik hodnotí. Mezi indikátory patří: ekonomická komplexita, podíl národního důchodu na HDP, hrubá přidaná hodnota, míra inflace, míra investic vůči HDP, počet robotů na 10 tisíc zaměstnanců, přímá hodnota vývozu, přímé zahraniční investice a veřejný dluh vůči HDP.

Ekonomika v recesi, akcie na měsíci. Německý index DAX letos poráží i Wall Street

Ekonomika

Výběr článků

Načítám