Článek
„Očekáváme stejný hospodářský výsledek jako v minulém roce,“ řekl předseda dozorčí rady Třineckých železáren (TŽ) Tomáš Chrenek. Hrubý zisk skupiny loni dosáhl 5,9 mld. korun. „Letošní hospodářský výsledek bude však cennější než loňský, protože loni se v něm odrazil výnos z prodeje akcií Nové huti, zatímco letošní zisk bude čistě z výroby,“ zdůraznil generální ředitel TŽ Jiří Cienciala.
Podle něj tržby TŽ vůbec poprvé překročí 30 miliard korun. Loni činily 28 miliard. Letos za první pololetí Třinec oproti srovnatelnému období minulého roku zvedl tržby o 3,4 miliardy na 17 miliard korun.
Růst očekává také největší tuzemská ocelářská firma Mittal Steel Ostrava. „Domníváme se, že základní předpoklady pro rozvoj ocelářství v České republice zůstávají pozitivní a společnost Mittal Steel Ostrava má dobré předpoklady pro další upevnění své pozice největšího českého výrobce oceli,“ uvedl generální ředitel Gregor Münstermann.
Konkrétní předpokládané výsledky však nesdělil. Za účetní období minulého roku (od 1. ledna 2004 do 28. února 2005) společnost Mittal Steel Ostrava vykázala hrubý zisk 11,9 miliardy korun, po zdanění 8,4 miliardy.
Miliardové zisky mají i Vítkovice Steel
O konkrétní údaje se s novináři podělili i manažeři ostravské hutě Vítkovice Steel. Jen za prvních osm měsíců firma dosáhla zisk před zdaněním přes 2 miliardy korun, což je oproti srovnatelnému období minulého roku, kdy hrubý zisk Vítkovic Steel činil 634 miliónů korun, více než trojnásobná hodnota.
Tržby za leden až srpen podniku meziročně stouply takřka o třicet procent na více než 10,2 mld. korun. „Předpokládáme, že letošní hospodářský výsledek bude zhruba o třicet procent lepší než loňský. Obdobně vidíme i tržby,“ řekl generální ředitel Vladimír Bail.
Podle Chreneka tím, že po jarním oslabení ocelářského trhu evropští producenti oceli mírně omezily výrobu, se trh ozdravil. Jak dále uvedl, trhu prospělo i to, že Čína, která se po zvýšení svých výrobních hutních kapacit stala čistým vývozcem, se zalekla vývoje cen a čínská vláda v obavách z přehřátí trhu začala export regulovat.