Článek
Druhá největší ekonomika světa začala podle Reuters díky řadě politických opatření v posledních měsících vykazovat známky stabilizace. Například průmyslová výroba (+4,5 %) a maloobchodní tržby (+5,5 %) v září meziročně vzrostly více, než se předpokládalo.
Nicméně vleklá krize na trhu s nemovitostmi, nejistota v oblasti zaměstnanosti a příjmů domácností i slabá důvěra soukromých firem představují nadále rizika pro trvalé oživení.
Zejména prohlubující se pokles v realitním sektoru, který tvoří téměř čtvrtinu ekonomické aktivity země, je velkým problémem. Podtrhly to i nové údaje za první tři čtvrtletí tohoto roku, kdy investice do nemovitostí meziročně klesly o 9,1 procenta.
Čína nakupuje akcie státních bank, aby pomohla burze
I tak je ale podle Reuters možné, že se asijské mocnosti podaří splnit letošní cíl, kterým je růst HDP okolo pěti procent. Podle čínského statistického úřadu se cíle dosáhne, pokud HDP v posledním kvartálu vzroste o 4,4 procenta.
„Zlepšení ekonomických údajů za třetí čtvrtletí snižuje pravděpodobnost, že vláda zahájí stimulační opatření ve čtvrtém čtvrtletí, protože cíl v podobě pětiprocentního růstu je dosažitelný,“ uvedl Č'-wej Čang, hlavní ekonom společnosti Pinpoint Asset Management.
Americká banka JP Morgan v návaznosti na výsledky růstu HDP Číny za třetí kvartál zlepšila odhad růstu za celý rok z rovných pěti procent na 5,2 procenta. Japonská Nomura přistoupila ke stejnému kroku a předpověď upravila z předešlých 4,8 procenta na 5,1 procenta.
„Stejně jako v srpnu i zářijová měsíční aktivita byla silnější, než se očekávalo. To je povzbudivé,“ uvedli ekonomové JP Morgan.
„Pozornost vlády a trhu se přesune k růstovému výhledu na příští rok. Klíčovou otázkou je, jaký růstový cíl vláda stanoví a jak velké bude fiskální uvolňování,“ dodal Č'-wej Čang.