Článek
„K hromadnému propouštění dochází zpravidla v řádu několika měsíců (od oznámení), navíc k němu nemusí dojít stoprocentně. Vše se odvíjí od situace na pracovním trhu a u zaměstnavatele,” uvedla mluvčí úřadu Kateřina Beránková.
Dodala, že úřad práce se snaží dělat taková opatření, aby propouštění v jeho evidenci vůbec neskončili a rovnou měli nové uplatnění. Které firmy se chystají propuštět, úřad nesdělil, kromě Moravskoslezského kraje jde ale především o firmy v Praze, na Vysočině, Plzeňském a Středočeském kraji.
V říjnu záměr propouštět oznámilo 20 zaměstnavatelů. Dotknout se to má 1844 pracovníků. Ve srovnání se stejným měsícem loni je firem o sedm víc, upřesnila Beránková. Propouštěných zaměstnanců bylo před rokem o 506 méně. V září potom 21 podniků ohlásilo propuštění 1242 pracovníků.
Pošta propustí 1500 lidí, Hamáček žádá vysvětlení
Za hromadné propouštění se považuje takové, při kterém ve 30 dnech ve firmě s 20 až sto zaměstnanci dostává výpověď minimálně deset lidí. V podniku se 101 až 300 pracovníky minimálně desetina a ve firmě s víc než 300 zaměstnanci pak minimálně 30 lidí.
Podle zákoníku práce o tom musí zaměstnavatel nejpozději 30 dnů předem informovat odbory či radu zaměstnanců. Musí sdělit důvody i termín propouštění. Předložit musí návrh kritérií pro výběr propouštěných i informace o odstupném.
Rušit místa se chystá od března i Česká pošta, výpověď by mělo dostat asi 1500 lidí.
Nezaměstnanost se od března do konce října zvedla ze 3,0 na 3,7 procenta. V evidenci úřadů přibylo 85 tisíc lidí.