Hlavní obsah

Hotely pro psy a kočky zejí kvůli krizi prázdnotou

Špatná ekonomická situace se odráží i na vytíženosti mnoha hotelů pro psy a kočky. Ještě loni na začátku prázdnin klienty odmítaly, letos je marně vyhlížejí. Majitelé sem své čtyřnohé miláčky většinou odkládají, když vyrazí na dovolenou do míst, kde nejsou zvířata vítána, cesta by pro ně byla únavná, či nemají nikoho, kdo by jim zvíře hlídal.

Foto: Profimedia.cz

Článek

Jana Tošnarová z Brna otevírala první hotel pro psy před 23 lety, bylo to ještě v tehdejším Československu. „Dříve jsem musela lidi hodně odmítat, teď mám kapacitu akorát naplněnou,“ prohlásila Tošnarová, která má v hotelu místo pro deset psů a pět koček. Zvířatům přitom nabízí podobné služby jako v opravdovém hotelu. „Učesání je samozřejmostí, majitelé si mohou zvolit i vykoupání a další služby,“ upozornila Tošnarová.

Lidé podle ní mají stále větší zájem o krátkodobé umístění svých mazlíčků třeba jen na víkend. I přes menší zájem ale situace prý není rozhodně zoufalá. „Několik lidí mi teď sice odřeklo, protože zkrachovala cestovní kancelář, u které měli objednanou dovolenou, ale já už mám svou stálou klientelu a lidi se k nám rádi vracejí,“ dodala Tošnarová.

Majitelé zaplatí za pobyt svého psa od 140 korun výše podle velikosti, kočka stojí denně 110 korun.

Zato psí hotel v Krásném Lese na Frýdlantsku, který patří k nejznámějších zařízením tohoto typu na Liberecku, letos nemá plno ani z poloviny.

„Lidé asi daleko méně cestují, krize se u nás rozhodně projevila,“ řekl Právu majitel psího hotelu Zdeněk Nedbal. Pro psy tady mají vyčleněno šest speciálně upravených kotců. Vloni byly prý úplně plné a další zvířata museli odmítat. „Letos tu máme tak vždycky dva až tři pejsky,“ doplnil Nedbal.

Lidé sem své čtyřnohé miláčky umisťují v průměru na jeden týden. „Většinou se délka pobytu odvíjí od toho, jak jsou jednotlivé turnusy dovolených, takže týden anebo deset dnů. Výjimečně pak čtrnáct dnů.  Jedna noc v psím hotelu přijde majitele na 100 korun.

Kocourek, hotel pro kočky v Blovicích na Plzeňsku s celkem osmi místy, je plný z poloviny. „Je to celkem dobré, podobné jako v minulých letech,“ řekla Právu majitelka zařízení Renáta Hanzlíková. „Je pravda, že třeba jeden z našich zákazníků pravidelně jezdil rok co rok do Itálie. Teď místo toho vyrazil jen do Čech, ale kočku u nás nechal stejně,“ podotkla majitelka.

Většina micek má předplacený pobyt na jeden nebo dva týdny. „I když jednu tady teď máme pět neděl, její majitelka je v Kanadě,“ poznamenala Hanzlíková, podle níž řada klientů hotel využívá opakovaně.

Pobyt v kočičím hotelu v Blovicích přijde majitele jedné kočky denně na 110 korun, pokud jí zajistí krmení, tak na pouhých devadesát.

Jediným zařízením v Hradci Králové, které nabízí službu psího hotelu, je Útulek pro psy, spravovaný městskými technickými službami. Jak Právu ale připomněla vedoucí útulku Lenka Lacinová, službu nabízejí teprve od letošního jara.

„Zatím proto nemáme přeplněno, lidé si na tuto možnost teprve zvykají. Ubytovali jsme dosud asi desítku psů,“ uvedla Lacinová, podle které jsou čtyřnozí klienti psího hotelu trochu jiní než pejsci z útulku. Ti projevují vděčnost za jakoukoli pozornost.

„Samozřejmě že všichni pejsci ožijí, když s nimi jdeme na vycházku nebo když si hrajeme, ale jinak ti krátkodobě ubytovaní spíš leží a čekají na své páníčky. Jsou také trochu rozmazlenější. Bojí se například bouřky,“ prozradila Lacinová.

V hradeckém psím hotelu zaplatí majitelé za zvíře a noc 250 korun. Pokud však má rodina například dva psy a umístí je do společného kotce, zaplatí za druhého o sto korun méně. Hotel nabízí i další služby – za příplatek 70 korun je možné čtyřnohému miláčkovi dopřát nadstandardní krmivo, za koupání dá majitel sto nebo dvě stě korun, to v případě, že má zvíře víc než 12 kilogramů váhy. Hodinové vyčesávání stojí dvě stě korun, příliš zacuchaný pes má stoprocentní příplatek.

Související témata:

Výběr článků

Načítám