Článek
Zpráv o ukončení provozu hospod na venkově a v menších městech neubývá. Podle čerstvých čísel Plzeňského Prazdroje skončila v těchto oblastech za posledních pět let už každá pátá.
A lednový návrat piva do základní 21procentní sazby DPH, který znamenal zvýšení jeho ceny v hospodách o dalších několik korun, byl poslední ranou pro řadu dalších.
„Má to vliv na vesnické hospody, ty musely jít s cenami nahoru, a tím pádem tam ten byznys končí. Protože pivo je tam velmi důležitá položka,“ řekl Novinkám Luboš Kastner z Českého gastronomického institutu.
Z piva v hospodě začíná být luxus, za pět let zdražilo o polovinu
O tom, že hospod bude dále ubývat, nepochybuje ani agrární analytik Petr Havel.
„Kdysi byla hospoda v každé vesnici. Obávám se, že tento trend, i když ne v tak razantní podobě jako dosud, bude pokračovat. Zdražení piva část štamgastů odradilo. Přestali chodit nebo pijí méně,“ řekl Novinkám.
Lidé odmítají platit na vesnicích víc
Hlavním důvodem, proč hospody zavírají, jsou finanční problémy. Jak Novinky upozornily minulý týden, za pět let pivo v hospodách podražilo o polovinu a pro řadu zákazníků, zejména v menších obcích, už jeho ceny nejsou únosné.
Takže buď pití omezili, nebo pijí se známými a přáteli doma, v garáži nebo na zahradě. Lahvové pivo z obchodu totiž vyjde až třikrát levněji než to v hospodě.
Musíme se pokusit zákazníkům nabídnout to, co očekávají. Chápu, že je pro ně určující cena. Potřebujeme přijít s něčím, co je zaujme, aby neodcházeli pít pivo domů
„Bohužel ten tlak je největší na hospody a restaurace v menších městech a na vesnicích. Musíme se pokusit zákazníkům nabídnout to, co očekávají. Chápu, že je pro ně určující cena. Potřebujeme přijít s něčím, co je zaujme, aby neodcházeli pít pivo domů,“ řekl Novinkám výkonný ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven Tomáš Slunečko.
Společný nákup piva ušetří
Luboš Kastner soudí, že venkovské hospody musí především razantně snížit náklady. „A musí se dívat do světa, tam náklady pomohly snížit nákupní aliance, tedy společné nákupy zboží,“ popsal.
Hospody v menších městech by podle něj měly například udělat společné výběrové řízení na dodavatele piva.
„A o ten objem by si mohl zasoutěžit třeba minipivovar. Mělo by to větší vliv na snížení ceny. Přišli na to všude ve světě, teď jde o to, aby na to také přišli v Česku,“ doplnil.
O objem dodavatele by si mohl zasoutěžit třeba minipivovar. Mělo by to větší vliv na snížení ceny. Přišli na to všude ve světě, teď jde o to, aby na to také přišli v Česku.
Podle Slunečka by hospody mohla zachránit širší nabídka nápojů. „Cenově dostupná nealkoholická piva a větší pestrost na trhu, s čímž pomáhají minipivovary. Většinou vyrábí speciály a tudy si myslím, že vede cesta,“ uvedl Kastner.
Podle něj nejde o to, aby si lidé sedli do hospody a vypili patnáct levných piv, ale o větší výběr, který jim spolu s gastronomickým zážitkem mohou hospody nabídnout. „Je to trend, který je nyní na vzestupu,“ dodal.
Podle Jiřího Andrše, zakladatele a jednatele minipivovaru Clock z Potštejna na Rychnovsku, by nabídka řemeslných piv mohla do jisté míry vesnickým hospodám pomoci.
„Když máte malý pivovar, tak tam lidé přijedou raději než do hospody s pivem z velkého pivovaru. Nejde ale jen o pivo, ta hospoda musí být něčím zajímavá, zvláštní, aby lidé měli důvod do ní jít,“ řekl Novinkám.
Zdražuje se i jídlo
Když přijde člověk do hospody, kde se o pivo nikdo dobře nestará, nic dobrého k jídlu tam nemají, tak nemá důvod se vracet. „Když ale bude služba zajímavá, myslím, že lidé do hospody chodit budou. Naše pivnice v Potštejně také neustále roste,“ prohlásil.
Podle Kastnera se hospodám zvyšují náklady na energie, nájmy i na personál, který si potřebují udržet. A tak rostou i ceny jídla.
Podle provozovatele pokladních systémů Dotykačka stál v hospodách v roce 2019 guláš přes oběd v průměru 106 korun a letos v dubnu to bylo už 168 Kč. Smažený sýr podražil ze 103 na 161 korun a svíčková ze 116 na 182 Kč. Ceny tak vzrostly přibližně o šedesát procent.
Když máte malý pivovar, tak tam lidé přijedou raději než do hospody s pivem z velkého pivovaru. Nejde ale jen o pivo, ta hospoda musí být něčím zajímavá, zvláštní, aby lidé měli důvod do ní jít
Pivovary se snaží vesnickým hospodám pomoci. Plzeňský Prazdroj na to má program Vesnice. Do něj může vstoupit hospoda z obce do pěti tisíc obyvatel, která z Prazdroje odebírá piva. Celkem se už zapojila asi tisícovka hospod a pivnic.
„Těmto hospodám třeba spolufinancujeme nové fasády nebo venkovní zahrádku. Zároveň spolu s nimi pořádáme speciální akce, oslavu dožínek nebo Velikonoc, aby měli lidé další důvod k návštěvě,“ sdělil Novinkám obchodní ředitel Prazdroje Roman Trzaskalik.
Staropramen podle mluvčí Denisy Mylbachrové vzdělává hospodské v péči o pivo nebo pomáhá se skladbou menu.
„Přinášíme do hospod i zábavu v podobě soutěží, věrnostních programů pro konzumenty, pub kvízů, šipek, stolního fotbalu a dalších akcí,“ sdělila Novinkám.