Článek
„Cenu elektřiny máme zafixovanou do konce roku, po Novém roce ji budeme mít trojnásobnou, a s takovými náklady už nejsem schopen zasněžovat. Ledaže bych zdražil tak, že to už žádný lyžař nezaplatí,“ řekl Právu provozovatel lyžařského vleku v Jeseníkách, který si nepřál být jmenován.
„Takže budeme intenzivně zasněžovat v listopadu, prosinci a pak se děj vůle boží; buď bude dost chladno a snad i nasněží, anebo holt nebude na čem lyžovat a my v lednu, únoru zavřeme,“ dodal.
Podle ředitele Asociace horských středisek ČR Libora Knota je důležité, zda se tento pátek na radě ministrů průmyslu a energetik zemí EU najde celounijní řešení cen energií. Horská střediska apelují na ministerstvo průmyslu a vládu, aby začaly řešit kompenzace pro firmy.
„Všichni samozřejmě sledujeme poslední vývoj cen energií, zejména spotové ceny silové elektrické energie, a vnímáme situaci jako velmi kritickou. Problém nelze zužovat na technické zasněžování, ale omezený provoz skiareálů by měl drtivý negativní dopad na zaměstnanost a životaschopnost obcí a celých horských regionů,“ řekl Právu Knot.
Tempo inflace konečně zpomalilo
„Je zřejmé, že tržní mechanismy v energetice selhávají a nyní je namístě i politický zásah,“ dodal. Drahé energie už nyní řeší i oblíbená alpská střediska, vedle zvýšení cen skipasů zvažují omezení nočního lyžování, provozu části vleků či snížení rychlosti lanovek.
Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) chystá kompenzace pro firmy v rámci dočasného krizového rámce Evropské komise. Zatím ale mluvil o firmách ze zpracovatelského průmyslu, kterým by stát kompenzoval 30, 50 nebo až 70 procent nákladů podle energetické náročnosti provozu.