Článek
K horším než původně vykazovaným údajům o hospodaření přispěla zejména revize dat o vývoji příjmů státu a také o výkonu slovenské ekonomiky.
Slovensko loni neplnilo unijní pravidlo, že deficit veřejných financí nemá překročit tři procenta HDP. Kvůli tomu EU zařadila Slovensko mezi sedm členských států EU, se kterými letos v létě zahájila řízení.
Podíl státního dluhu Slovenska na HDP loni klesl na 56,05 procenta z 57,68 procenta v roce předchozím. Udržel se tak pod 60 procenty HDP, jak to vyžadují unijní pravidla. Nad touto hranicí byl v roce 2021, kdy Slovensko stejně jako o rok dříve čelilo vysokým rozpočtovým schodkům v souvislosti s dopady covidu-19.
Současná slovenská vláda premiéra Roberta Fica, která nastoupila do úřadu před rokem, na letošní rok naplánovala schodek veřejných financí v přepočtu skoro šest procent HDP, na příští rok pak 4,72 procenta HDP. Letos kabinet prosadil další konsolidační balíček, který předpokládá zejména zvýšení některých daní a zavedení nové daně z finančních transakcí.