Hlavní obsah

Hlídačkovné pro studující matky se vrací do hry. Koalice ho navrhne u superdávky

3:50
3:50

Poslechněte si tento článek

Ženy, které studují vysokou školu, ale současně mají malé dítě, o takzvané hlídačkovné zřejmě nepřijdou. Poslanecká sněmovna ho sice na popud Senátu vyřadila z novely vysokoškolského zákona, ale vládní koalice se dohodla, že ho připojí pozměňovacím návrhem k zákonu zavádějícímu sociální superdávku. Tu budou poslanci ve druhém čtení projednávat ve čtvrtek.

Foto: Jan Handrejch, Novinky

Pozměňovací návrh s hlídačkovným by měl předložit ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka )KDU-ČSL)

Článek

„V úterý bylo jednání ve formátu K4, kde se to řešilo. Pozměňovací návrh se bude načítat ve čtvrtek během druhého čtení. Momentálně řešíme, jak přesně bude hlídačkovné vypadat,“ řekl Novinkám místopředseda poslaneckého klubu ODS Jan Bauer. Upřesnit bude podle něj potřeba například to, jak dlouho se bude čerpat, odkdy se bude čerpat a podobně.

Informaci Novinkám potvrdil i ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL), který má být mezi předkladateli pozměňovacího návrhu.

„Hlídačkovné upravíme a vložíme do návrhu zákona o dávce státní sociální pomoci. Bude tady náhrada, jež ošetří řadu dalších věcí, které původní hlídačkovné nemělo ošetřeno,“ řekl Novinkám ministr.

Poslanci zatrhli vyplácení hlídačkovného matkám z řad studentek

Domácí

Rozšířit by se podle něj mělo i pole příjemců. „Rozšiřujeme to nejen na vysoké školy, ale i o vyšší odborné školy,“ upřesnil Jurečka.

Podle místopředsedkyně poslaneckého klubu STAN Pavly Pivoňky Vaňkové je třeba upřesnit například to, že by se dávka neměla týkat kombinovaného studia či délku čerpání. „Nyní se bavíme i o výši hlídačkovného,“ konstatovala.

Podle dřívějších informací měl příspěvek činit polovinu minimální mzdy, aktuálně zhruba 10 400 korun měsíčně, a měl být začleněn do rodičovského příspěvku. „Vedla se diskuse o tom, jestli to bude více, nebo méně,“ uvedl Bauer. Pravděpodobně by to měla být i samostatná sociální dávka.

I přes dohodu není úplně jisté, zda úpravu podpoří všechny koaliční strany. „Rozhodneme se podle toho, jak konkrétně bude pozměňovací návrh vypadat,“ sdělil Novinkám předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob.

Hnutí ANO pak podle místopředsedkyně sociálního výboru Jany Pastuchové hlídačkovné podpoří.

Strasti studujících rodičů

Podle samotných studentů–rodičů by jim měla dávka hradit někoho, kdo by se o děti během přednášek či zkoušek postaral. „Studium je nevýdělečná činnost a pokud má většinou studentka chodit do školy, někdo jí v tom nutně musí pomoci. A pokud její manžel nebo rodina nejsou nadstandardně zabezpečeni, někdo z této rodiny si musí buď snížit úvazek, nebo si musejí zaplatit dětskou skupinu,“ řekla Novinkám předsedkyně Spolku studujících rodičů Aneta Ženíšková.

Díky hlídačkovnému si přitom podle Ženíškové rodiny samy budou moci vybrat, jakou formu péče o dítě si zaplatí. „Protože malé děti není možné do dětské skupiny dát, tak je potřeba je nějak zabezpečit ideálně v rodině nebo nějakou vybranou chůvou,“ popsala situaci.

Hlídačkovné přitom podle ní pokryje zhruba dvakrát čtyři hodiny týdně. „Což je tak na to dojít do školy a odstudovat nejnutnější,“ dodala.

Hlídačkovné mělo být původně součástí vysokoškolské novely, ale tu do Sněmovny vrátili senátoři. Ti hlídačkovné kvůli jeho koncepci odmítli a poslanci to v úterý potvrdili. Proti hlídačkovnému se kromě Senátu postavili i ministr školství Mikuláš Bek (STAN) nebo Česká konference rektorů.

Bek nebude letos kandidovat do Sněmovny

Parlamentní volby

Výběr článků

Načítám