Článek
Návrh novely vodního zákona, který ministerstvo poslalo do připomínkového řízení, počítal se vznikem registru domovních čistíren a jímek od roku 2028. Vlastníci domů s těmito zařízeními se do něj měli nejen zapisovat, ale následně tam také nahrávat dokumenty o kontrole čistíren či vývozech jímek.
Hladík nyní prohlásil, že se registr do návrhu dostal z iniciativy úředníků. Po vypořádání připomínek z něj zase zmizí.
„Já žádný registr nechci. Nic takového na vládu neponesu,“ konstatoval ministr. „Žumpy naopak potřebujeme v trvale obývaných domech nahradit buď centrální, nebo domácí čistírnou. Žumpa není cílový stav,“ dodal.
Hladík sklízí kritiku za registr čistíren u rodinných domů. Staví se proti němu firmy i kraje
Ministr reagoval na kritiku, která se strhla ve zmíněném připomínkovém řízení. Proti záměru se silně ohradily kraje, podnikatelské svazy v čele s Hospodářskou komorou i další vládní resorty, například ministerstvo zemědělství. Obávaly se zbytečného nárůstu byrokracie.
Naštvaní byli také obyvatelé některých obcí, zvlášť těch odlehlých, kde není možnost připojit se na kanalizaci. Ti to pro Novinky označovali za „další tahání peněz z kapes a byrokracii“.
Naopak část starostů v návrhu smysl viděla. „Je plno lidí, kteří mají vlastní žumpy a domácí čističky, ale nikdo už neřeší a neví, kam to z té žumpy někteří lidé vozí,“ konstatovala Eva Gleichová (bezp.), starostka obce Mcely na Nymbursku.
Jasnější pravidla i dotace
Hladík prohlásil, že finální návrh, bude přizpůsoben tomu, aby snadno prošel schvalováním a mohl začít platit ještě letos. Jednat o definitivní podobě chce i s opozicí.
Ministr hodlá podle svých slov postupovat tak, aby neohrozil hlavní cíl novely, snazší výstavbu protipovodňových opatření, tedy přehrad, nádrží nebo dalších přírodě blízkých řešení. Úřad tím reaguje na zkušenosti ze zářijových povodní.
Spolu s tím se resort rozhodl řešit i kvalitu vod, která je v Česku dlouhodobě špatná a kterou se v posledních letech nedaří zlepšovat. Ke změně má napomoci budování domovních čističek, jež chce ministerstvo podpořit.
Podle Hladíka zákon přinese jednodušší pravidla pro jejich povolování i investice do jejich pořízení. Dnes jednotné regule pro domácí čistírny neexistují. Nejčastěji se povolují jako vodní díla. Potřebná razítka udělují buď klasické stavební úřady, nebo specializované vodoprávní úřady.
Ministr uvedl, že letos vypíše dotace na domovní čistírny odpadních vod. Cílem podle něj je, aby v malých obcích, kde se centrální čistírny nevyplatí, byly místo žump právě domovní čistírny.
Hladík chce také předejít sporům o to, zda se obci vyplatí připojení na centrální čistírnu odpadních vod, nebo se má vydat cestou domovních čistíren. Vyjasnit by to měla metodika, kterou jeho resort chystá ve spolupráci s ministerstvem zemědělství.