Článek
„Nově navržené ustanovení je zcela zbytečné a je v podstatě pouze další byrokratickou zátěží,“ uvedl hejtman Vysočiny Martin Kukla (ANO). Podobně návrh odmítly i některé další kraje, například Moravskoslezský nebo Jihomoravský.
Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) chce registr prosadit v rámci novely vodního zákona. Ta primárně reaguje na zkušenosti ze zářijových povodní a usnadňuje výstavbu přehrad či nádrží. Resort se spolu s tím ale rozhodl řešit i kvalitu vod, která je v Česku dlouhodobě špatná. V posledních letech se ji navíc nedaří zlepšovat.
Emise z dopravy a znečištěné řeky. Česko má stále ekologické potíže
Registrace má být bezplatná. Vlastníci domů budou mít následně povinnost do systému nahrávat dokumenty o kontrole čistíren či vývozech jímek. Těm, kteří nařízení nebudou plnit, hrozí pokuty v řádech desítek tisíc korun.
Proti záměru ministerstva se kromě samospráv silně ohradila například Hospodářská komora. Obává se, že registr přinese nárůst byrokracie pro firmy i pro obyvatele.
„Ve velké většině případů se jedná o obyvatele venkova s nižší mírou schopnosti řádně plnit administrativní povinnosti tohoto typu, počítaje v to i nižší míru počítačové gramotnosti,“ konstatovala Hospodářská komora v připomínkách, které k návrhu ministerstvu zaslala.
Podobně záměr kritizuje například i Svaz průmyslu a obchodu. Ten se domnívá, že by stát měl o domovních čistírnách či jímkách již vědět skrze své stavební úřady.
Kontrola je složitá
Dnes stát eviduje zmíněná zařízení prostřednictvím stavebního řízení. Povolení udělují buď klasické stavební úřady, nebo takzvané vodoprávní úřady, které se specializují na vodní díla.
To podle ministerstva životního prostředí nestačí. Zřídit nový registr je navíc podle mluvčí resortu Veroniky Krejčí nutné, aby se domovním čistírnám dala jasná pravidla. A zároveň s tím vznikl přehled všech zařízení, který umožní lépe kontrolovat dodržování podmínek.
„V tuto chvíli takový přehled v důsledku odlišných způsobů povolování neexistuje, navíc je zejména v případě akumulačních jímek velmi složitá kontrola jejich vyvážení, což je řadě členských států vytýkáno ze strany Evropské komise,“ uvedla mluvčí.
S tím nesouhlasí nejen zmíněné podnikatelské svazy. Ke kritikům se přidalo mimo jiné i ministerstvo zemědělství, které vede Hladíkův stranický kolega Marek Výborný. Také jeho úředníci nápad na zřízení nového registru odmítli.
Výtky k nápadu má také resort spravedlnosti, kterému vadí, že by konkrétní výčet povinností měla stanovit až dodatečná vyhláška.
Zatímco kritici se obávají nárůstu administrativní zátěže, podle Krejčí povede návrh v případě schválení k opaku. Za zbytečně byrokratický a nepřehledný naopak označuje současný proces.