Článek
Podle dohody mezi oběma znesvářenými pivovary si Češi a Američané navzájem zaplatí právníky a nebudou dál jeden po druhém požadovat náhradu škod. "Dosažení smíru na Kypru vítáme a považujeme toto řešení za oboustranně výhodný kompromis," uvedla právnička Budějovického Budvaru Helena Lejtnarová.
Export Budvaru na kyperský trh byl předmětem soudního řízení od roku 2000, kdy AB podal žalobu. Žádal v ní zákaz dovozu, distribuce a propagace všech výrobků obsahující slova Budějovický, Budweiser nebo Budvar. AB kromě toho požadovali také okamžitou likvidaci již dovezeného zboží, náhradu údajných finančních ztrát, odškodnění a kompenzaci nákladů soudního řízení.
Na Kypru znají Budějovický Budvar od poloviny 90. let, dovoz na ostrov ale soudní spor v posledních letech značně omezil. "Ukončení sporu nám umožňuje zahájit standardní obchodování v této zemi, aniž by nám, našemu importérovi nebo dalším subjektům v distribučním řetězci hrozilo jakékoliv právní nebezpečí. Výsledkem by měl být růst prodeje na Kypru," řekl obchodní manažer Budvaru Robert Chrt.
Budweiser je německy budějovický
Budvar má zaregistrováno na 380 ochranných známek ve více než 100 zemích světa. Obchodní pozice a práva k ochranným známkám nyní brání před útoky AB ve více než 40 soudních sporech a dalších více než 40 správních řízeních před patentovými úřady po celém světě. V některých zemích, kde soud Budvaru zakázal používání značky Budweiser, prodává Budvar pivo pod označením Budějovický Budvar.
Budějovický Budvar byl založen v roce 1895 v Českých Budějovicích, německy Budweis. Pivo se tam ale vaří už od roku 1265. Zakladatelé Anheuseru, kteří přišli do USA z Německa, dali svému pivu název Budweiser, protože v jejich původní zemi bylo velmi oblíbené. AB sídlí v americkém St. Louis a pivo začal vařit v roce 1876. Značka Budweiser se stala vůbec první značkou piva v USA.