Článek
Letošní rok je množstvím projektů v historickém centru Prahy spíše výjimečný. Dlouhodobě zde příliš projektů neroste.
„Postavit i normální dům je v Praze běh na dlouhou trať, ale stavět na pražském Starém Městě, tedy v historickém jádru, je z hlediska povolování mimořádně náročné,“ nastínil důvody, proč jsou investoři vůči této lokalitě obezřetní, Jiří Vajner, generální ředitel Creditas Real Estate.
Ta letos zkolaudovala projekt v ulici U Milosrdných. Vznikal 25 let a veřejnost si jej v minulosti nejvíce všimla kvůli kontroverzní podobě, pro niž se vžil název Maršmeloun. Po silné kritice a nesouhlasu úřadů nakonec dům nabyl podstatně konvenčnější vzezření.
Creditas Real Estate v něm provozuje nájemní bydlení v celkem 27 bytech. Cílí na movitější klientelu. Nejlevnější pronájem zde vyjde na 45 tisíc korun měsíčně.

Vizualizace objektu U Milosrdných
O něco dostupnější bydlení nabízí projekt, který vznikl rekonstrukcí několika činžovních domů v ulici Karolíny Světlé poblíž Smetanova nábřeží. Společnost Zeitgeist Asset Management tu nabízí celkem 37 bytů, jejichž nájem začíná na 22 tisících korunách za měsíc. Na rozdíl od rezidence U Milosrdných, kde nejsou menší než dvoupokojové byty, zde za tuto cenu seženou nájemníci garsonky.
„Naším cílem bylo zachovat autentickou atmosféru lokality a současně s tím vytvořit zázemí, které ocení především nájemníci hledající dlouhodobé prémiové bydlení v centru města,“ uvedl Peter Noack, výkonný ředitel společnosti Zeitgeist Asset Management.
Pobídka pro maloobchod
Nová výstavba v centru města pomáhá podle expertů do lokality přivádět nejen dlouhodobé nájemníky, ale také rozvíjet zdejší maloobchodní trh. K tomu letos přispějí především dva projekty týkající se Pařížské ulice, nejluxusnější obchodní destinace v Praze.
Investiční společnost společnost R2G, za níž stojí čeští miliardáři Oldřich Šlemr, Pavel Baudiš a Eduard Kučera, v dubnu otevře rekonstruovanou budovu hotelu InterContinental, nyní pod novým názvem Fairmont Golden Prague, který nabídne 1200 metrů prostor pro obchody. Zároveň firma Kaprain Real Estate letos dokončí 19 bytů a tisíc metrů čtverečních maloobchodních ploch v projektu Pařížská 25.
Výstavba mířila hlavně na luxusní značky, které se nakonec povedlo přilákat. „Silná poptávka po luxusních značkách na Pařížské ulici podtrhuje její trvalou přitažlivost jako přední nákupní destinace v oblasti luxusu ve střední a východní Evropě,“ konstatoval Jan Kotrbáček, vedoucí týmu pronájmu maloobchodních prostor v poradenské společnosti Cushman & Wakefield.
Podle ní má letos na Pařížské přibýt rekordní počet luxusních obchodů. Zatím se ví o sedmi, které obsadily prostory ve zmíněném Fairmontu. Mezi nimi je například prodejce šperků Grenardi, svoji vlajkovou prodejnu tam otevře také módní značka Max Mara.