Článek
Instalace baterií do prostor budovy elektrárny je unikátem. Místo jejich uložení do kontejneru vsadila společnost E.ON, provozující devadesát let starou elektrárnu, na nové řešení. Sice je komplikovanější a náročnější na instalaci, ale reflektuje historickou podobu hráze přehrady. Dostat baterie do budovy byl úkol, který prověřil projektanty i řemeslníky.
Ještě nedávno dispečeři společnosti podle požadavků provozovatele České přenosové soustavy každou chvíli měnili průtok vody turbínami, aby sladili výrobu elektrické energie s aktuální spotřebou. Potřeba takových manipulací vzrostla a dál roste s instalací solárních a větrných elektráren, jejichž výkon závisí na slunečním svitu či síle větru a nedá se regulovat. Pro rozvody energií v celé Evropě je to problém, čtvrtina vloni spotřebované energie pocházela z obnovitelných zdrojů.
Baterie šetří soustrojí elektráren
Při nemožnosti ovlivnit hodnoty výroby solární a větrné energie přechází na vodní elektrárny nutnost vyrovnávat rozdíly mezi spotřebou a výrobou pomocí změn výkonu turbín, případně jejich zapojováním a odpojováním. Časté změny výkonu a zapojování soustrojí ale výrazněji opotřebovávají mechanické části zařízení. Navíc změna nepřichází okamžitě, ale s určitým zpožděním. Připojení bateriového úložiště do systému představuje rychlejší řešení, a to jak v situaci, kdy je do sítě třeba dodat více energie či naopak nadbytečnou odebrat a uložit do baterií.
Akumulátor řeší potřeby sítě nejrychleji
„Akumulátor s využitelnou kapacitou dva a půl megawatthodiny se může v případě potřeby zapojit naplno do pěti sekund do služeb výkonové rovnováhy a může pomoci udržovat stabilitu a spolehlivost rozvodné sítě,“ uvedl mluvčí společnosti E.ON Lubomír Budný. Zařízení neskončilo v kontejnerech někde poblíž devadesátileté přehrady, ale našlo místo přímo v budově elektrárny. Náklady na pořízení se vyšplhaly na bezmála šedesát milionů korun.
„Museli jsme udělat úpravy budovy, zpevnit podlahu i střechu, aby unesla články baterií,“ uvedl manažer společnosti Siemens Zbyněk Orság. Do budovy putovaly baterie, ovládací zařízení, kde se stejnosměrná elektřina s napětím 949 voltů nejprve mění na střídavou s napětím 560 voltů, aby ve finále po transformaci na 6300 voltů vyrazila do přenosové soustavy. „Veškerá zařízení jsou pod dohledem dispečinku, který je z Brna na dálku ovládá,“ dodal Orság.
Dusík zlikviduje případný požár
Baterie mají dokonalou protipožární ochranu, dvojnásobně jištěný systém by v případě signálu hlásícího požár vypustil do prostoru baterií dusík v koncentraci vylučující hoření. Situaci v místnosti baterií elektronika pečlivě hlídá a vyhodnocuje jakékoliv změny. „Čistý dusík patří mezi přírodní plyny a nemá žádný negativní dopad na životní prostředí. Hasicí systém zlikviduje případný požár ve stadiu jeho vzniku a je ve své podstatě unikátní,“ uvedl ředitel Siemens Smart Infrastructure Česká republika Tomáš Hüner.