Článek
„Hlavními faktory celoročního růstu byly výdaje na tvorbu hrubého kapitálu a zahraniční poptávka,“ uvedli statistici.
Tvorba hrubého fixního kapitálu byla o 6,2 procenta vyšší než v roce 2021. Rostly především investice do ostatních budov a staveb a dopravních prostředků.
Saldo zahraničního obchodu skončilo po 19 letech v záporu, když kleslo meziročně o 187,6 miliardy korun na minus 8,3 miliardy.
Výdaje na konečnou spotřebu domácností loni klesly o 0,9 procenta, naopak výdaje vládních institucí na konečnou spotřebu vzrostly o 0,7 procenta.
HDP loni v meziročním srovnání rostl v každém čtvrtletí, postupně ale růst zpomaloval. V prvním kvartále to bylo o 4,7 procenta, ve druhém o 3,5 procenta, ve třetím o 1,5 procenta a v posledním o 0,2 procenta.
Mělká recese
Čtvrtletní pokles o 0,4 procenta ve čtvrtém čtvrtletí 2022 oproti třetímu čtvrtletí znamená, že „česká ekonomika tak ve druhé polovině loňského roku zamířila do mělké hospodářské recese, která je definována jako mezikvartální pokles HDP dvou po sobě jdoucích čtvrtletí“, konstatoval analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.
Jako hlavní důvod uvedl propad ve spotřebě domácností.
„Ve 4. čtvrtletí výdaje na konečnou spotřebu domácností poklesly o 2,8 procenta, mezikvartálně a o 5,5 procenta meziročně. K poklesu spotřeby domácností sice docházelo po celý loňský rok, avšak ve druhé polovině roku byl pokles spotřeby velmi intenzivní. Důvody jsou nasnadě – vysoká inflace obecně, a ještě vyšší inflace v citlivých položkách spotřebního koše v kombinaci s propadem reálných mezd a spotřebitelské důvěry,“ vysvětlil Novák.