Hlavní obsah

Halliburton zrušil jednání se Špidlou

Novinky, Jiří Roškot
HOUSTON

Plánované jednání o zapojení českých firem do rekonstrukce Iráku s premiérem Vladimírem Špidlou zrušil v pátek naftařský koncern Halliburton a vyslal pouze svého zástupce na společný oběd, který týž den měl Špidla v texaském Houstonu s americkými podnikateli.

Foto: Martina Žáčková

Orloj pod hradem, na jehož zvon odbíjejí razantní Rakušan a rozvláčný Ital

Článek

"Rozhovor s Halliburtonem nebyl, protože vyslal delegaci na relativně nižší úrovni, čili já jsem rozhovor nevedl," řekl premiér na otázku Práva. "Byl jsem informován, že zástupce Halliburtonu byl mezi účastníky oběda, ale nevedl jsem s ním rozhovor ani na okraj."

V úterý minulý týden prezident Bush v Bílém domě slíbil Špidlovi, že vyzve americké společnosti, aby s českými dodavateli vážně jednaly.

"Skutečně v tom nebylo nic jiného než nějaké technické překážky," řekl nicméně Špidla k Halliburtonu.

"Doufám, že bude ještě příležitost, abychom spolu jednali osobně, případně prostřednictvím mediálního spojení," dodal ministr obchodu a průmyslu Milan Urban, jenž je členem premiérovy delegace.

Ke zpožďování zapojení českých dodavatelů Urban poznamenal, že to zatím nedovoluje bezpečnostní situace. "Je otázkou, zda tam bude bezpečno během několika příštích týdnů. Potom se rozjedou projekty velkých amerických dodavatelů a jsem přesvědčen, že naše firmy budou významnými subdodavateli. Myslím, že o tom začínají být přesvědčeni i podnikatelé, kteří se zúčastnili této mise," řekl ministr.

"Máme projekty a kontakty," připomněl a ocenil projekt exportního sdružení pro Irák s tím, že "bude pravděpodobně možné uvolnit nějakou částku z 20 miliónů korun, které vyčlenila vláda na přípravu a start těchto některých projektů." Jeho resort chce vytvořit speciální projekt financování prostřednictvím České exportní banky a EGAP, "tedy rizikové účelové financování v souvislosti s projekty Irák", shrnul Urban.

Hewlett Packhard má o Česko zájem

Premiér doprovázený ministrem Urbanem v pátek v Houstonu jednal s představiteli společnosti Hewlett-Packard (HP) vyrábějící počítače. "Cíl byl povzbudit je k podnikání a investování v ČR," informoval Špidla. Jejich vyjádření byla podle jeho slov "velmi pozitivní".

HP v Česku již vyrábí osobní počítače prostřednictvím tchajwanských společností. Jde o závody v Rudné u Prahy asi s tisícem zaměstnanců a v Pardubicích, kde pracuje tři a půl tisíce lidí. "Za uplynulé dva roky HP takto u nás vyrobil již více než pět miliónů počítačů," doplnil poslanec Libor Rouček, člen premiérovy delegace.

Zájmem české strany je, aby HP rozšířil svoji produkci v Česku i o strategické služby, call centra, případně software. "Na základě novely o investičních podmínkách je bude možno poskytnout v souladu s Evropskou komisí a nebude potřeba každý projekt hodnotit individuálně," doplnil ministr Urban. "Z tohoto pohledu se ČR stává i významným potenciálním územím pro budoucí investory i po našem vstupu do EU."

Výběr článků

Načítám