Článek
Švédsko navíc slíbilo dodatečně vycvičit deset českých pilotů a 25 techniků, což bude znamenat další úspory v řádech stovek milionů. Ve čtvrtek o tom informovat Český rozhlas.
"Kromě snížení celkové ceny pronájmu se nám podařilo navíc zahrnout do této ceny i některé naše požadavky, které šly za rámec původních požadavků, zejména se jedná o dodatečný výcvik personálu, pilotů i techniků po dobu deseti let," potvrdil rozhlasu plukovník Vladimír Ficanec, který se Švédy o podmínkách pronájmu vyjednával.
O podrobné smlouvě se švédskou stranou budou ministři jednat zřejmě příští týden.
Letouny budou mít speciální vybavení
Česká strana od začátku vyjednávání usilovala nejen o snížení ceny, ale také o co nejlepší vybavení letounu. Ministerstvo obrany trvá například na tom, aby gripeny byly vybaveny americkými protiletadlovými střelami středního doletu AMRAAM, bez nichž by jejich bojová účinnost byla nízká.
V podmínkách smlouvy požaduje Česko také to, aby stíhačky uměly rozeznávat cizí a vlastní letouny.
Požadavky, které původní švédská nabídka neobsahovala, nebudou podle ministerstva obrany v žádném případě znamenat zvýšení ceny.
Vláda se koncem loňského roku rozhodla pověřit ministerstvo obrany exkluzivním vyjednáváním o švédské nabídce na základě doporučení odborné komise. Gripenům dala přednost před nabídkou belgických modernizovaných F-16 a podobných letadel z Nizozemska.