Článek
Rozšíření generativních technologií způsobilo v poslední době rozmach nepůvodních a neautorizovaných písní, kdy například píseň Livin’ On A Prayer od skupiny Bon Jovi nebo hiphopový hit Gangsta’s Paradise dostaly nově swingovou podobu s hlasem Franka Sinatry.
Podobných skladeb se vyrojily tisíce, internetoví poskytovatelé je nestíhají stahovat z nabídky a mnohdy už se o to ani nesnaží. Gangsta’s Paradise s nepravým Sinatrou si na serveru YouTube od června pustily téměř dva miliony posluchačů.
Pět megaobchodů, které selhaly. Přidá se k nim Musk s Twitterem?
Posmrtně takto v novém kontextu ožily i hlasy Kurta Cobaina z Nirvany, Johnnyho Cashe nebo Freddieho Mercuryho a na zneužití své tvorby si nedávno stěžovali třeba rappeři Drake a Ice Cube.
Brzy by taková praxe mohla být na základě dohody Googlu s Universalem zlegalizována, sdělily The Financial Times zasvěcené zdroje. Podle nich by umělci měli volbu, zda s dalším využíváním svého hlasu a melodií souhlasí, anebo ne, a Google by hudebním fanouškům poskytl technologickou platformu pro takové využití. Diskuse je ale teprve na počátku.
Podle deníku vede s Googlem podobné rozhovory také třetí největší vydavatelství Warner Music. Pro Google je to příležitost, jak na poli umělé inteligence dohnat konkurenty v čele s Microsoftem, který už dříve investoval do firmy OpenAI, majitele modelu GPT-4.