Článek
Gazprom na dotaz agentury AFP odmítl sdělit přesné množství přepravené suroviny. Jsou to podle něj obchodní informace, které nesděluje.
Čínský prezident se na návštěvě Moskvy zaměřuje na posílení diplomatických a ekonomických vazeb, včetně těch v odvětví energetiky. V pondělí dlouze hovořil se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem při neformálním setkání.
Rusko už několik let usiluje o zvýšení dodávek plynu do Číny. Vývoz plynu do západních zemí prudce klesl po loňské invazi ruských sil na Ukrajinu, po které Západ uvalil na Rusko sérii obchodních i diplomatických sankcí.
Putin a Si Ťin-pching jednali v Moskvě. Stůl mezi nimi byl maličký
Loni dosáhly dodávky suroviny plynovodem Síla Sibiře z ruského Dálného východu do Číny maxima 15,5 miliardy metrů krychlových. Do roku 2025 hodlá Moskva prostřednictvím této infrastruktury znásobit export 2,5krát na 38 miliard metrů krychlových ročně. Putin v článku, který Kreml zveřejnil v neděli večer, označil plynovod Síla Sibiře za „obchod století“.
Moskva a Peking by mohly brzy dokončit gigantický projekt „Síla Sibiře 2“. Tento plynovod povede z Ruska přes Mongolsko do provincie Sin-ťiang na severozápadě Číny. Měl by mít kapacitu 50 miliard metrů krychlových ročně, což je téměř tolik jako podmořský plynovod Nord Stream z Ruska do Německa. Jeho kapacita činí 55 miliard metrů krychlových za rok, po sabotáži z loňského září je ale mimo provoz.