Článek
„Žádný byt nezůstane studený,“ ujistil v pátek Nehammer podle webu meinbezirk.at. Podle něj dopad zastavení dodávek plynu z Ruska bude omezený, protože země je na tuto situaci dobře připravena.
„Rakousko se nenechá nikým vydírat, ani ruským prezidentem,“ zdůraznil Nehammer. Poukázal na integraci Rakouska do mezinárodní sítě solidarity, včetně Evropské unie, která přislíbila podporu.
„Nikdo v Rakousku nemusí mrznout. Plynu je dost na zásobování elektráren, takže energie je v Rakousku dost. Zásobníky jsou aktuálně naplněny z 93 procent – celkem 94,5 terawatthodin, což převyšuje roční rakouskou spotřebu 75,6 terawatthodin. Kromě toho má Rakousko strategickou rezervu plynu ve výši 20 terawatthodin,“ uklidňoval Nehammer.
Orbán volá po změně sankcí na Rusko. Myslí, že by mu to pomohlo vyřešit vysoké ceny energií v zemi
Ujistil také, že prozatím u plynu neočekává žádné cenové skoky. „Vláda však bude případné spekulace a neoprávněné zisky bedlivě sledovat,“ uvedl. Pro budoucnost je ale podle Nehammera nezbytné snížit závislost na fosilních palivech.
Společnost OMV na platformě středoevropského plynárenského uzlu uvedla, že ji Gazprom informoval, že dodávky v sobotu ráno sníží na nulu. Podle agentury Reuters by to mohlo znamenat konec posledních dodávek ruského plynu do Evropské unie.
Na skutečnost, že hrozí zastavení dodávek ruského plynu přes Ukrajinu ještě před koncem roku právě kvůli arbitrážnímu řízení proti Gazpromu, upozornila společnost OMV už ve čtvrtek. Firma se podle svého vyjádření na možné zastavení dodávek z Ruska delší dobu připravuje. Má zajištěnou přepravní kapacitu z Německa a Itálie, stejně jako dlouhodobé kontrakty s dalšími dodavateli plynu. Může dodávat i zkapalněný zemní plyn (LNG) z Nizozemska.
Zbývá už jen Slovensko a Maďarsko
Soud OMV přiznal odškodné 230 milionů eur (5,8 miliardy Kč). Rakouská společnost se domáhala náhrady za nepravidelné dodávky plynu a úplné zastavení dodávek do Německa v srpnu 2022. OMV navíc s ruskou státní společností vede několik dalších sporů.
„Od zítřka tak v EU zůstanou již jen dvě země, které ve významnější míře potrubně odebírají ruský plyn, a to Slovensko a Maďarsko. Některé země EU ale odebírají ruský zkapalněný plyn dodávaný námořní cestou,“ sdělil ČTK hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Jde především o Francii, Belgii a Španělsko. „Pokud připočteme ještě odběry ropy, je v EU největším dovozcem ruských fosilních energií Francie,“ dodal Kovanda. Na druhém místě za Francií je Rakousko, které podle něj dovezlo ruské fosilní energie v přepočtu za 5,6 miliardy korun.
Do Rakouska zatím z Ruska přes Ukrajinu proudilo 7400 megawatthodin za hodinu, což odpovídá přibližně pěti terawatthodinám za měsíc.
Rakousko je jednou z mála evropských zemí, které jsou stále závislé na ruském plynu, zatímco většina Evropy už snížila dovoz po zahájení ruské vojenské invaze na Ukrajinu z února 2022. Počítá se s tím, že na konci roku skončí platnost smlouvy o tranzitu ruského plynu do EU přes Ukrajinu, protože Ukrajina nemá zájem na jejím prodloužení.