Článek
Informoval o tom list The Financial Times.
Dohoda, jež by znamenala první zablokování přepravy plynovody ze strany Západu od ruské invaze na Ukrajinu, má zamezit obnovení dodávek plynu do Polska a Německa. Tyto dodávky prostřednictvím plynovodu Jamal z rozhodnutí Ruska od loňska neproudí.
Aby někdo nezměnil názor
Podle zdroje deníku z jednání je nyní cílem zajistit, aby některý z bývalých odběratelů v blízké budoucnosti nezměnil na věc názor.
Zákaz by měl platit nejméně po dobu války na Ukrajině. Jeden z evropských účastníků jednání dodal, že by mohl přispět k větší důvěře investorů k investicím do terminálů na zkapalněný zemní plyn LNG v Evropě i USA, protože by jim alespoň částečně odpadly obavy, že by se Evropa mohla rychle vrátit k levnějšímu ruskému plynu.
Plány zašly daleko, terminálů na LNG by v Evropě mohlo být zbytečně moc, píše Bloomberg
Podíl Moskvy na dovozech plynu do Evropy poklesl z loňských čtyřiceti procent na méně než deset procent. Podzemní zásobníky plynu napříč Evropou jsou navíc díky mírné zimě a úsporám aktuálně naplněny přibližně ze šedesáti procent, když stejnou dobou loni to bylo jen ze třetiny.
Omezení ropy Družbou
Evropská unie by navíc mohla v rámci jedenáctého balíčku sankcí zakázat přepravu ropy severní větví ropovodu Družba, který může zásobovat rafinérie v Polsku a Německu. Německá zařízení přestala objednávat ruskou ropu počátkem roku, zatímco Polsku Moskva zastavila dodávky v únoru.
Česko, Slovensko a Maďarsko mají výjimku na dovoz ruské ropy jižní větví Družby, dokud nenahradí dodávky odjinud. Česku by se to podle premiéra Petra Fialy (ODS) mělo podařit v příštím roce rozšířením kapacity ropovodu TAL z Terstu do německého Ingolstadtu, odkud se následně přepravuje ropovodem IKL do Kralup nad Vltavou.