Článek
Akvizice je největším převzetím, jaké kdy uskutečnila izraelská společnost. Dohoda spojuje největšího světového výrobce generických léků, což jsou kopie přípravků, kterým vypršela patentová ochrana, s jeho třetím největším konkurentem. Teva se přitom díky spojení dostane mezi desítku největších farmaceutických firem světa.
Analytici krok Tevy vítají, podle nich má koupě divize Allerganu mnohem větší smysl, než předchozí snaha o převzetí Mylanu.
Teva podle dohody vyplatí 33,75 miliardy USD v hotovosti a zbytek v akciích. Allergan tak bude mít v Tevě desetiprocentní podíl. Transakci schválily správní rady obou firem a měla by být dokončena v prvním čtvrtletí 2016. Tržby nově vzniklé firmy mají příští rok činit 26 miliard USD a zisk před zdaněním, úroky a odpisy 9,5 miliardy USD.
Rok obřích akvizic
Teva je podle tržeb největším světovým výrobcem generických léků. Téměř polovina jejích tržeb, které loni činily 20,3 miliardy USD, pochází právě z prodeje těchto přípravků. Vyrábí i značkové léky, například na nemoci centrální nervové soustavy, respirační onemocnění či rakovinu a léky na předpis. Jejím nejprodávanějším přípravkem je lék na roztroušenou sklerózu Copaxone. Teva působí i v České republice, kde patří mezi pět největších farmaceutických firem.
Společnost Allergan je známá hlavně výrobou botoxu, zaměřuje se na produkty pro dermatologické ošetření, estetickou medicínu, péči o oči a kardiovaskulární onemocnění.
Zpráva je další z řady převzetí v sektoru zdravotní péče. Podle údajů společnosti Thomson Reuters byly od počátku letošního roku v tomto sektoru uzavřeny dohody o fúzích a akvizicích v hodnotě více než 250 miliard USD (více než 6,1 biliónu korun).