Hlavní obsah

Ftaláty, olovo i brom. Hračky objednané z Číny bývají toxické

Blíží se jedno z ekonomicky nejnáročnějších období roku – Vánoce. Nad tím, jak udělat radost blízkým, aniž by sáhl na dno své peněženky, přemýšlí kdekdo. Přestože právě dětské hračky jsou mnohdy dárkem s omezenou životností, šetřit na nich se ne vždy vyplácí. Z čínských online tržišť ročně do Evropy proudí miliony levných hraček, mnohdy ale postrádají bezpečnostní certifikáty nebo jsou toxické.

Foto: Florence Lo, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Daň za levný nákup na čínských online tržištích je vysoká, mnohý zákazník si to ale není ochoten připustit.

„Těch problémů je řada: nekontrolovaný sběr dat, nedodržování legislativních pravidel, dotované ceny, nejasný původ, použité materiály, neexistující certifikace, levné pracovní síly včetně otrocké práce. To vše snižuje náklady,“ sdělil Novinkám mluvčí Bezpečnostní informační služby Ladislav Šticha.

Obzvlášť u hraček už nemusí platit ani přísloví „Co oko nevidí, to srdce nebolí“. „Bezpečnost hraček z čínských online tržišť je často problematická. Byla zachycena řada výrobků obsahujících ftaláty – látky, které jsou toxické a mohou ovlivnit hormonální systém dětí. Používají se ke změkčení plastů a mohou být karcinogenní,“ upozornil právník Sdružení obrany spotřebitelů Ondřej Zelenka.

„Objevily se také hračky s olovnatými nátěry. Jsou známy i případy, kdy se v hračkách objevily bromované zpomalovače hoření, které mají vliv na nervový systém,“ dodal.

Antimon v dětské bundě

To, že mohou být výrobky určené dětem zakoupené například na Temu, oblíbené platformě sdružující e-shopy, rizikem, potvrdilo i Evropské sdružení výrobců hraček. Jejich testem neprošlo 18 z 19 hraček. Nesplňovaly bezpečnostní normy, měly ostré hrany, obsahovaly malé volné části či měly vysoký obsah boru.

Laboratorní testy, provedené letos v rámci britského dokumentárního pořadu Dispatches novinářky Ellie Flynn, pak v některých výrobcích prodávaných na Temu odhalily i vysoký obsah olova a v jedné dětské bundě antimon, který může být škodlivý pro nervový systém.

„Společnosti jako Temu nemusí dodržovat základní principy a požadavky kladené na společnosti v Evropě. Přitom přísná certifikace hraček EN 71, unijní prohlášení o shodě, celní poplatky, spotřebitelský servis a další – to jsou všechno náležitosti nezbytné pro zajištění bezpečnosti hraček,“ uvedl předseda Sdružení pro hračku a hru Miroslav Kotík.

Padělky z Temu ničí hlavně malé rodinné firmy. Kvalita je přitom bídná a původ neznámý

Ekonomika

Připlatit se vyplatí

Za rozdílnými cenami hraček stojí i faktory, které běžného zákazníka jen sotva napadnou. Nejsou ale zanedbatelné.

„Výrobci v Evropské unii mají nastavena přísná pravidla pro to, jak a z jakých materiálů může být hračka vyráběna. Dodržování pravidel a zejména pravidelné zkoušení a prokazování souladu s kritérii stanovenými evropskými normami je finančně náročné a projeví se i na ceně hračky,“ podotkla mluvčí Státního zdravotního ústavu Štěpánka Čechová.

Ovšemže i na čínských tržištích jsou zodpovědní prodejci, kteří evropské normy dodržují. To ale zákazník při výběru hračky na online tržišti pozná těžko.

Jednou ze záruk toho, že hračka odpovídá kritériím, by měla být Kotíkem zmiňovaná značka shody s evropskými předpisy o bezpečnosti hraček, což je spotřebitelům známé označení CE.

„Tato značka je jakýmsi pasem hračky pro vstup na trh Evropské unie. Bez tohoto označení nemůže být dovezena a prodávána. Toto ale, jak se ukazuje z kontrol dozorových orgánů v zemích EU, není u online tržišť, kde často nelze identitu výrobce ověřit, samozřejmostí,“ dodala Čechová.

Nákup hraček na online tržištích je jednoduše risk. Někteří čínští výrobci si navíc už před více než dvaceti lety našli způsob, jak v zákazníkovi vzbudit pocit, že je vše, jak má být.

„Na výrobcích obecně se lze setkat s označením, které se tváří jako shoda s legislativou Evropské unie. Takzvané označení China export, rovněž se zkratkou CE, ale shodu s legislativou nevyjadřuje,“ upozornil generální ředitel Institutu pro testování a certifikaci Jiří Heš.

Foto: Novinky

Logo „China export“ lze od certifikátu CE poznat podle toho, že je mezi písmeny mnohem menší mezera.

„Výrobky prodávané na těchto tržištích se jen obtížně a velmi sporadicky kontrolují a mnohem hůře realizovatelná jsou pak i následná vymáhání požadovaných nápravných opatření,“ dodala Čechová.

Právě kvůli nebezpečným výrobkům, nedodržování certifikátů EU i padělkům zahájila koncem října proti Temu vyšetřování Evropská komise.

Pokud se vina prokáže a čínská společnost nenavrhne dostatečná protiopatření, hrozí jí pokuta až ve výši šesti procent celosvětových příjmů. To znamená, že by platila desítky miliard korun.

„Pokud už rodiče hračku koupí, měli by ji pečlivě zkontrolovat a věnovat pozornost faktorům, jako jsou například ostrý zápach, nekvalitní provedení nebo absence bezpečnostních štítků,“ uzavřel Zelenka.

Shein a Temu už mají problémy i ve Vietnamu

Ekonomika
Související témata:

Výběr článků

Načítám