Článek
Bankéř, který se přestěhuje do Frankfurtu, si bude muset pořídit byt, k němu možná i auto, určitě bude nakupovat v supermarketu za rohem, bude si kupovat oblečení, ve svém bytě nebo domě určitě využije i práci místních řemeslníků, uvažuje Frankfurter Allgemeine.
Vědci z ekonomické školy WHU Vallenda vypočítali, že pokud brexit vytvoří 10 tisíc nových pracovních míst v bankovnictví, mimo tento sektor v samotném Frankfurtu nad Mohanem vznikne minimálně 21 300 míst. Optimističtější odhad počítá dokonce s 34 100 pracovními místy. V celém regionu jde minimálně o 21 300 míst, při optimistickém odhadu až 87 700 míst.
Finanční instituce s evropským sídlem v londýnském City se dlouhodobě obávají ztráty takzvaných passportingových práv, která jim umožňují volné provozování aktivit po celé EU. Z tohoto důvodu se vášnivě diskutuje, zda některé z nich z Londýna odejdou a kolik jich případně bude.
Pojišťovací obr Lloyd’s například již v prosinci oznámil přesunutí části svých operací do jiné země EU, aby ochránil svá passportingová práva. Nakonec se v březnu rozhodl pro Brusel, kam však přesunul jen desítky zaměstnanců, zbytek zůstal v Londýně. Kromě Bruselu byl ve hře i irský Dublin nebo právě Frankfurt nad Mohanem. [celá zpráva]