Článek
Ačkoliv cena sdělena nebyla, spekuluje se nejméně o dvou stovkách miliard korun, čímž se tendr stává největší soutěží v historii Česka.
Část financí na projekt a stavbu bloku by měl ČEZ poskytnout stát, což bude výrazně levnější, než kdyby si firma musela půjčovat peníze od bank.
Výměnou bude stát elektřinu vyrobenou v novém bloku vykupovat za předem stanovenou cenu, jejíž výše ale ještě není stanovena.
Dukovany mají územní rozhodnutí pro stavbu dvou nových bloků
Součástí soutěže je i opce na stavbu dalšího bloku v Dukovanech a dvou v Temelíně. Celkem by tak vítěz mohl stavět čtyři jaderné bloky.
„Obdrželi jsme finální nabídky od uchazečů na stavbu nového jaderného zdroje v Dukovanech. Americko-kanadský Westinghouse, francouzská EDF a jihokorejská společnost KHNP předložily závaznou nabídku na 5. blok Dukovan a nezávazné nabídky na další tři bloky,“ potvrdil na sociální síti X generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.
„Nabídky posoudíme z ekonomického, obchodního a technického hlediska, hodnoticí zprávu předáme ministerstvu průmyslu a obchodu, potažmo vládě ČR k finálnímu rozhodnutí,“ dodal.
Obdrželi jsme finální nabídky od uchazečů na stavbu nového jaderného zdroje v Dukovanech. Americko-kanadský @WECNuclear francouzská @EDFofficiel a jihokorejská společnost KHNP předložili závaznou nabídku na 5. blok Dukovan a nezávazné nabídky na další 3 bloky.
— Daniel Beneš (@daniel_benes) October 31, 2023
Nabídky posoudíme… pic.twitter.com/1OUFGLeJUF
„Věříme, že soutěž vyhrajeme. Naší výhodou je, že se jedná o evropské řešení. Nabízíme ověřený projekt a také silné zapojení českých dodavatelů,“ uvedl ředitel české pobočky EDF Roman Zdebor.
Dodal, že považuje čitelnost řešení za konkurenční výhodu proti dalším uchazečům. Technickou i komerční část přinesli zástupci EDF na centrálu ČEZ na devíti CD.
Podle zástupce korejské společnosti KHNP Harryho Changa se snažili vyhovět potřebám a podmínkám českého tendru. Dodal, že nechtějí být přehnaně sebevědomí, ale i tak věří v úspěch.
Soutěž byla vyhlášena loni v březnu, účastnit se jí nesměly čínská CGN ani ruský Rosatom. První nabídky ČEZ obdržel koncem listopadu 2022. Desítky tisíc stran potom v přísně střežených místnostech v Dukovanech, Temelíně a Praze vyhodnocovalo 180 expertů ČEZ.
Od konce února potom firma dále jednala s uchazeči a dala jim čas na podání finálních nabídek do půlky září. Na základě žádostí uchazečů ČEZ termín dvakrát prodloužil, naposledy do konce října.
ČEZ bude nyní nabídky posuzovat a pak vyhodnocení předloží vládě. O vítězi soutěže by mělo být jasno nejpozději do konce příštího roku. Poté se s vyhodnocením nabídek seznámí stát, který se k nim vyjádří do března 2024.
Stát může kdykoli v průběhu výběrového řízení na základě usnesení vlády prostřednictvím ministra průmyslu a obchodu vyřadit či odmítnout z bezpečnostních důvodů jakéhokoliv uchazeče.
Samotná stavba by měla začít v roce 2029 a blok by měl být do zkušebního provozu uveden v roce 2036.
Tendr na jadernou dostavbu původně vyhlásil ČEZ v roce 2009. Tehdy ale šlo o stavbu dvou bloků v Temelíně. Tendr však o pět let později zrušila koaliční vláda soc. dem., ANO a KDU-ČSL Bohuslava Sobotky (ČSSD).
Odmítla totiž státní finanční podporu rozvoje jaderné energetiky. Odpor kladl tehdejší ministr financí Andrej Babiš (ANO). Později jako premiér rozjel přípravy na dukovanský tendr, přičemž přistoupil i na model spolufinancování, který předtím odmítal.