Článek
Záměr Francie zpřístupnit svůj pracovní trh zemím střední a východní Evropy, které jsou v EU od roku 2004, potvrdil již v úterý v Praze francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner.
Zároveň však dodal, že pro získání zaměstnání ve Francii budou lidé potřebovat jistý druh povolení. Blíže to však Kouchner nekomentoval.
Francouzský trh je již z části přístupný od ledna 2005. Podle deníku Le Monde se však markantní příliv pracovníků doposud nekonal. Natrvalo přišlo do Francie pracovat za dva roky necelých pět tisíc lidí, převážně Poláků.
Němci si trh stále chtějí chránit
Omezení v různé míře platí hlavně v Německu a Rakousku. Právě Německo před několika týdny oznámilo, že si pracovní trh před pracanty z východu bude chránit o dva roky déle. Regulace tak neskončí v roce 2009, jak bylo původně plánováno, ale až v roce 2011.
Českému ministerstvu práce a sociálních věcí se rozhodnutí nelíbí. "K omezení nemá německá vláda žádný důvod. Rozhodnutí je protievropské a popírá veškeré evropské hodnoty," řekl před časem Novinkám ministr Nečas.
Anketa
Kde v EU smějí Češi pracovat:
- Velká Británie
- Irsko
- Švédsko
- Řecko
- Finsko
- Španělsko
- Portugalsko
- Itálie
- Nizozemsko
Země, které trh neotevřely, ale zavedly různé úlevy:
- Německo
- Rakousko
- Belgie
- Dánsko