Článek
Čtvrteční údaje o srpnovém vývoji spotřebitelských cen ve Francii ukázaly, že tempo růstu cen potravin je stále zhruba dvojnásobné ve srovnání s celkovou inflací. Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v srpnu podle statistického úřadu zrychlilo na 5,7 procenta z červencových 5,1 procenta. Ceny potravin se v srpnu meziročně zvýšily o 11,1 procenta, jejich růst nicméně zpomalil z červencových 12,7 procenta.
Francouzské maloobchodní podniky, jako je Carrefour a Les Mousquetaires, tento týden upozornily, že francouzští spotřebitelé kvůli rostoucím životním nákladům omezují nákupy základních potravin. Z vysokých cen viní francouzští maloobchodníci velké nadnárodní podniky. Podle francouzské federace maloobchodu (FCD) zatím pouze 25 ze 75 velkých výrobců spotřebního zboží souhlasilo se snížením cen, a to navíc pouze u omezeného počtu produktů, informuje agentura Reuters.
„Nadnárodní podniky by mohly dělat mnohem více,“ uvedl Le Maire. Varoval přitom, že maloobchodníci, kteří snížení cen u dodavatelů nepřenesou na své zákazníky, by mohli čelit sankcím.
Také česká vláda se snaží vytvářet tlak na snižování cen potravin. Premiér Petr Fiala jednal minulý týden na mezinárodním agrosalonu Země živitelka o cenách potravin se zástupci oboru. Uvedl mimo jiné, že v České republice klesají ceny másla, cukru i mléka, zlevnit ale musejí i další potraviny. Podle ministra zemědělství Marka Výborného nesmějí být marže u potravin nepřiměřené.
Fiala rovněž kritizoval koncern Agrofert, někdejší premiér Andrej Babiš by podle něj mohl jedním rozhodnutím snížit ceny potravin. Babiš to odmítl, podle něj o cenách rozhodují řetězce. Babiš Agrofert vlastnil, pak ho převedl do svěřenských fondů.