Článek
Podle listu má tato akce přispět k záchraně věcí, které by jinak skončily v popelnici, a tím snížit množství odpadu.
Ve Francii se ročně vyhodí odhadem 700 tisíc tun oblečení, z nichž se jen třetinu daří recyklovat a zbývající dvě třetiny končí na skládkách. Od října budou moci lidé žádat o vrácení šesti až 26 eur (zhruba 140 až 600 korun) z nákladů, které prokazatelně měli s opravami obuvi u ševců či oděvů v krejčovských dílnách, které se do programu zapojí.
„Vláda na tyto pobídky vyčlenila 154 milionů eur (zhruba 3,6 miliardy korun) na pět let,“ sdělil Bérangère Couillard, státní tajemník pro ekologii.

Oblečení z druhé ruky. Ilustrační foto
Program bonusů za opravy je součástí širšího úsilí francouzské vlády reformovat textilní průmysl, který patří k nejvíce znečišťujícím na světě, a bojovat proti tzv. rychlé módě. Jen ve Francii se ročně prodá 10,5 kilogramů obuvi a textilu na osobu. Celosvětově jde odhadem o stamilióny tun.
Program si také podle The Guardian klade z cíl povzbudit lidi, aby obuv a textil nejen opravovali a znovu používali, ale také darovali ty kusy, které už nechtějí. Podle odhadů se asi 56 procent darů dá znovu použít a 32 procent lze recyklovat na něco nového.
Opatření na podporu spotřebitelů, aby opravovali, znovu používali a recyklovali oděvy, navazují na podobný program, který nabízí bonusy těm, kdo si nechají opravit domácí spotřebiče.