Článek
Výroba pracích prášků s fosfáty byla ukončena od 1. července tohoto roku, výrobci ale mají šanci doprodat své zásoby až do začátku října. Většina již tak ale učinila dříve. "Pro nás neznamená vyhláška žádnou změnu, prodáváme bezfosfátové prací prášky od začátku devadesátých let," řekla Právu manažerka komunikace firmy Henkel Lidija Erlebachová.
Mluvčí společnosti Setuza Marie Logrová řekla Právu, že její firma nevyrábí fosfátové prací prášky od půlky května. "Zásoby jsme kompletně vyprodali," dodala. Ekologické opatření nebude podle výrobců doprovázeno vyšší cenou. [celá zpráva]
"K navýšení nákladů při výrobě sice dochází, ale ke zdražení zatím nepřistoupíme. Na trhu je takový přetlak a konkurence, že si to nemůžeme dovolit," poznamenala Logrová. Nezvednout ceny slíbily i další společnosti.
Ve vodách bude méně sinic
Fosfor je jednou ze živin pro sinice, což jsou cyanobakterie, které jsou nebezpečné nejen pro vodní živočichy a rostliny, ale také pro lidi. Podle odhadů stojí fosfáty z pracích prášků za zhruba osminou znečištění vod.
Ekologové tento krok velice vítají. "Je to rozhodně jeden z nejdůležitějších kroků ke snížení znečištění našich řek, vodních nádrží a rybníků ," řekl již dříve Právu Vojtěch Kotecký z pražské pobočky Hnutí Duha.
Hlavním přínosem podle něj bude zdravější a příjemnější letní koupání. Rybníky, nádrže a řeky se budou postupně samy čistit a mělo by ubýt vodního květu. "Věřím, že tento krok mnoho lidí ocení," dodal. Míra, s jakou se fosfátové prášky podílejí na znečišťování vod v jednotlivých lokalitách se podle něj liší.
"Příměstské vodní nádrže zamořují převážně odpadní vody z čističek, které vypouštějí také velký podíl fosfátů. V zemědělských oblastech znečišťují vody hlavně hnojiva z polí," upozornil Kotecký.