Článek
"Z důvodu ochrany mého majetku před pokusy pana Komárka a jeho firemní skupiny zmocnit se mého majetku jsem počátkem března podal v Hamburku žádost o otevření konkursu na můj majetek," stojí ve stanovisku, jež Fischer zaslal Právu. "Konkurs vyhlášený v Německu tak exekuci zastavil," tvrdí Fischer.
Podle mluvčí Komárka Marie Schorchtové ale exekuci zastavit nelze, protože rozhodnutí o ní již nabylo právní moci. Informaci o tom, že nařízení exekuce na Fischera je pravomocné, potvrdil včera Právu i místopředseda pražského městského soudu Tomáš Vejnar.
"Fischerovo odvolání proti nařízení exekuce, kterou vydal v listopadu loňského roku Obvodní soud pro Prahu 1, bylo již 4. února letošního roku v neveřejném jednání odmítnuto," uvedl Vejnar.
Podkonický: exekuce bude pokračovat
Exekutor Juraj Podkonický, který byl výkonem exekuce Fischerova majetku soudně pověřen, včera Právu řekl, že jeho další postup Fischerův krok neovlivní. "Bez ohledu na prohlášení konkursu v jiném státě exekuce bude pokračovat dál," uvedl.
Naopak podle Fischera ale vzhledem k zahájenému konkursu musí nyní Komárek své pohledávky uplatnit u správce konkursní podstaty v Německu. Také Schorchtová sdělila, že hamburský soud Komárkově firmě K Capital Group zaslal včera dopis, v němž ji vyzval, aby své pohledávky do konkursu přihlásila. Podle Fischera se žádný jiný věřitel do konkursu nepřihlásil.
Jak Právu potvrdila mluvčí za úsek konkursů a vyrovnání pražského městského soudu Ivana Mlejnková, v českém i německém konkursním právu skutečně platí ta zásada, že konkurs má přednost před exekucí. "Konkurs je jakási kolektivní exekuce a ve chvíli prohlášení konkursu jdou všechny individuální exekuce stranou a všechno se řeší v rámci konkursu," vysvětlila Mlejnková Právu
Soud řeší, jak postupovat
Zda to ale platí i v případě, kdy exekuce a konkurs probíhají v různých státech Unie, nedokázala mluvčí soudu odpovědět. "Obdobný případ jsem ve své praxi zatím neměla, je tu třeba aplikovat německé, české a unijní právo, takže v tuto chvíli nevím," uvedla Mlejnková.
Hamburský soud podle údajů zveřejněných v konkursním rejstříku rozhodl o vyhlášení konkursu 16. března. Do 6. května se mohou správci konkursní podstaty, kterým se stal hamburský právník Joachim Büttner, přihlásit Fischerovi věřitelé, a to z jakékoliv země EU.
Fischer dluhy popírá
Skupina podnikatele Karla Komárka se stala většinovým vlastníkem CK Fischer na podzim 2003 poté, co pomohla Václavu Fischerovi z finančních potíží. Fischer v té době čelil exekuci kvůli stamiliónovým dluhům u Komerční banky, České správy letišť a ČSA. Do podobné situace se Fischer dostal nyní znovu. Návrh na zabavení jeho majetku podaly firmy z Komárkovy skupiny proto, že jim údajně nesplácí stamiliónové závazky. Fischer to ale popírá.
Podle něho totiž Komárek chce, aby mu zaplatil dluhy, které od něj koupily právě Komárkovy firmy, a za to získaly majoritní podíl v CK Fischer. "Pan Komárek po mně jako po ručiteli chce peníze, které mu nesplácejí jeho vlastní firmy Fischer Air a Fischer, s. r. o., a já proto pevně věřím, že jeho nároky budou v Hamburku v plném rozsahu odmítnuty," řekl Fischer.
Provozu značek Cestovní agentura Václava Fischera, Fischer Cafe, Fischer Collection a Tomi Tour, které jsou s Fischerovým jménem v Česku nyní spojeny, se konkurs netýká. "Tyto značky jsou v ČR provozovány s mým souhlasem a za mojí podpory, avšak nejsou součástí mého majetku," vysvětlil.