Článek
Firma se odvolala, soud na konci minulého roku verdikt inspektorátu potvrdil. Rozsudek je pravomocný, firma se ale ještě bude bránit u Nejvyššího soudu.
„V projednávané věci nebylo mezi účastníky řízení sporu o tom, že se žalobkyně dopustila vytýkaného správního deliktu, tedy že zaměstnancům nerozvrhla pracovní dobu tak, aby měli zákonem stanovený odpočinek v týdnu. Jediným a zásadním žalobním bodem žalobkyně byla nepřiměřenost výše uložené pokuty,“ uvedla mluvčí soudu Lucie Böhmová.
Zdůraznila, že smyslem zákonem stanoveného odpočinku v týdnu je zajistit dostatečný čas pro regeneraci fyzických i psychických sil zaměstnanců.
„Dny nepřetržitého odpočinku v týdnu jsou určeny k tomu, aby se zaměstnanci zotavili, a je povinností zaměstnavatele, aby takový nepřetržitý odpočinek zajistil,“ řekla.
Pokuta je přiměřená
Pokud jde o pokutu, z jejího charakteru vyplývá, že má být individuální a přiměřená a že musí reflektovat i majetkové poměry potrestaného.
„V daném případě se u žalobkyně jednalo o protiprávní jednání, za které jí již jednou byla uložena sankce ve výši 30 tisíc korun. Pokuta uložená při předchozí kontrole se tedy zcela minula účinkem a je logické, že v nyní projednávaném případě byla uložena pokuta podstatně vyšší,“ dodala mluvčí s tím, že firma má základní kapitál ve výši bezmála tři miliardy korun, tedy půlmiliónová pokuta je zcela přiměřená.
Problémy s pracovními podmínkami měl Foxconn i mimo ČR. Kritiky se dočkal například loni v říjnu poté, co se na veřejnost dostaly informace o podmínkách v čínských továrnách, kde vyrábí pro společnost Apple.
Foxconn je největším smluvním výrobcem mobilů na světě, pracuje pro něj milión lidí. V Česku působí od roku 2000 a v továrnách v Pardubicích a Kutné Hoře zaměstnává 5000 lidí.