Článek
„Citibank bez předchozího varování či jednání oznámila, že zavře účet centrální banky Venezuely. Tomu se říká finanční blokáda,“ řekl Maduro ve státní televizi.
Opatření podle něj souvisí s „inkvizicí“ vlády amerického prezidenta Baracka Obamy.
KOMENTÁŘ DNE: | |
---|---|
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem |
Maduro upřesnil, že Venezuela jako jeden z největších světových producentů ropy používá účet k platbám „do 24 hodin na další účty v USA a celém světě“.
Socialistická vláda opakovaně viní americké zájmy a místní podnikatelské elity z toho, že se snaží blokovat státem řízenou ekonomiku Venezuely a její přístup k zahraničním úvěrům.
„Nikdo nás nezastaví”
„Myslíte si, že nás zastaví, když zavedou finanční blokádu? Ne, dámy a pánové, Venezuelu nikdo nezastaví. S Citibank, nebo bez ní, všechno překonáme,“ prohlásil Maduro.
Stejně tak se podle něj země obejde bez amerického výrobce hygienických potřeb Kimberly-Clark, který o víkendu oznámil, že zavře továrnu ve Venezuele a nebude do země ani dodávat své zboží.
Venezuelský ministr Oswaldo Vera vzápětí oznámil, že schválil okamžité zabrání továrny v centru města Maracay dělníky. Výrobu prý obnoví zanedlouho.
Chybí toaletní papír i potraviny
Ekonomiku Venezuely tvrdě zasáhl pokles cen ropy, která představuje klíčovou vývozní surovinu. Analytici viní z problémů i plánované státní hospodářství, kvůli kterému v mnoha obchodech chybějí základní potraviny, toaletní papír či dětské pleny.
Přísná cenová regulace znemožňuje řadě podniků zvyšovat ceny v odpovědi na zrychlující se inflaci, což vede k nedostatku takřka všeho, protože soukromí výrobci nejsou ochotni prodávat se ztrátou. Podporuje to černý trh a rozsáhlé pašování.
O víkendu stály tisíce Venezuelanů fronty na hranicích s Kolumbií, kam vyrazili na nákupy. Prezident Maduro nechal loni hranici s Kolumbií z bezpečnostních důvodů uzavřít, v neděli ale povolil její dvanáctihodinové otevření.