Hlavní obsah

Fiala s von der Leyenovou po povodních slibovali 50 miliard z EU. Bude to jen zlomek

Z velkého příslibu toho zbylo málo. Očekávanou padesátimiliardovou pomoc na odstraňování zářijových povodňových škod Evropská unie nejenže Česku nepošle, ale ani je vláda nezíská díky přesměrování peněz z už schválených programů, jak mírnil původní očekávání premiér Petr Fiala (ODS). Nakonec půjde jen o jednotky miliard. Novinkám to potvrdilo ministerstvo pro místní rozvoj.

Foto: David Taneček, ČTK

Petr Fiala a předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na setkání premiérů zemí zasažených záplavami 19. září ve Vratislavi.

Článek

Fiala na konci září uvedl, že se s šéfkou Evropské komise Ursulou von der Leyenovou dohodli na tom, že EU uvolní na pomoc Česku dvě miliardy eur, tedy zhruba 50 miliard korun, z kohezních fondů.

Pár dnů nato Úřad vlády upřesnil, že nejde o nové peníze, ale Komise Česku rychle uvolní peníze z již schválených prostředků, které by na povodně jinak využít nemohlo.

Vyčíslení škod po povodních, které postihly hlavně Moravskoslezský a Olomoucký kraj, ještě neskončilo. Nicméně podle nynějších odhadů ministerstva financí je rozsah škod 45 až 50 miliard korun, přičemž většina se týká státního majetku. Jde o poloviční částku, než kterou vláda původně odhadovala.

Povodňových 50 miliard Brusel nepošle, Česko si je musí najít ve svých programech

Ekonomika

Kabinet počítá s využitím peněz z Evropského fondu solidarity, který je cíleně zaměřený právě na obnovu po živelních pohromách. Výše příspěvku z něj je podle unijních pravidel 2,5 procenta vyčíslených přímých škod, což by při škodě 45 miliard bylo 1,1 miliardy korun.

„Žádné další nové zdroje Česko neobdrží a musí je hledat v současných programech,“ potvrdila mluvčí ministerstva pros místní rozvoj Karolína Nová.

„Aktuálně se disponibilní alokace pohybuje v řádu jednotek miliard korun, nicméně i pro využití těchto zdrojů platí, že bude muset dojít k většímu rozvolnění pravidel evropské legislativy, než Evropská komise prezentovala v původním návrhu,“ dodala.

Ministerstvo podle Nové předložilo návrhy změn, které mají usnadnit čerpání unijních prostředků při přírodních katastrofách Některé z nich Komise schválila, jiné zamítla, některé jsou stále v jednání. „Naším cílem je nastavit větší flexibilitu do unijních pravidel,“ podotkla mluvčí.

Peníze půjdou z rozpočtu

Pomoc pro podnikatele zasažené povodněmi půjde ze státního rozpočtu. „U evropských peněz jsou omezující podmínky, pomoc by nedoputovala ke všem, kteří si ji zaslouží,“ vysvětlil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Na odstranění následků povodní je v rozpočtu na tento rok díky novele vyčleněno 30 miliard korun, s dalšími deseti miliardami počítá rozpočet na příští rok.

Jen na obnovu vodohospodářské infrastruktury a lesů po povodních vydá stát letos a v příštím roce celkem 13,6 miliardy korun. Ve středu vláda uvolnila 6,3 miliardy Kč.

Kraje a obce mohou peníze na obnovu poničeného majetku, zajištění nouzového bydlení nebo náhradních školních prostor využít peníze z programů Živel. Zatím v nich je 1,8 miliardy Kč.

Minulý měsíc už vláda také přiklepla miliardu na pomoc postiženým domácnostem, když každá má dostat v průměru 40 tisíc korun, a dvě miliardy na obnovu vodovodů, kanalizací a čističek.

Pojišťovny vyplatily 6,9 miliardy korun a vyřídily téměř 66 tisíc škod. Lidé nahlásili 91 100 pojistných událostí za 18,7 miliardy.

FOTO: Neuvěřitelné srovnání Jesenicka dva měsíce po povodních

Domácí

Výběr článků

Načítám