Článek
Babiš v reakci bezprecedentního nárůstu cen elektřiny a plynu plánuje snížení DPH u energií z 21 procent na nulu. Podle Fialy ale ani není technicky možné, aby se končící vládě podařilo tento krok realizovat. Nulovou DPH totiž Evropská unie (EU) umožňuje jen ve výjimečných případech a kabinet o tom s představiteli evropské exekutivy dosud nejednal.
„Podle nás cesta prostřednictvím DPH není dobrá,“ uvedl Fiala v nedělních Otázkách Václava Moravce. „Jsou lepší cesty. Jedna z nich je pomoc těm, kteří teď se dostanou do problémů, což je příspěvek na bydlení,“ dodal s tím, že je potřeba hledat další kroky, které budou ceny držet ve střednědobém horizontu pod kontrolou.
Elektřina ještě zdraží, jako zákazník bych vyčkal, radí analytik
Podobným způsobem na sociálních sítích argumentoval ekonom z CERGE-EI Jakub Steiner. „Pro zklidnění trhů je důležité, aby koncoví zákazníci na zdražení velkoobchodní ceny reagovali. Pomoc státu rodinám je velmi smysluplná; nechceme, aby nikdo v zimě mrznul,“ napsal na Facebooku.
„Tato pomoc však nemá být formou odpuštění DPH, protože takový typ pomoci je snížením ceny, tedy utlumuje pobídku energiemi šetřit. Naopak sociální dávka, která neroste s množstvím odebrané energie, cenu nedeformuje a nehatí tedy dosažení rovnováhy,“ dodal Steiner.
Analytici: Problémy Bohemia Energy mohou teprve vyjít na světlo
Energie je málo, je potřeba šetřit
Ekonom ve svém příspěvku vysvětlil, že ceny stoupají, protože energie je méně než dosud, což lze řešit jedině tím, že spotřebitelé občas zhasnou žárovku či ztlumí radiátor.
„Malé zvýšení cen energií nestačí, protože koncový uživatel je ignoruje. Jednak jsou jen malou částí jeho rozpočtu, a navíc jej od fluktuací velkoodběratelských cen chrání maloobchodní kontrakty. Ceny musí vyletět natolik vysoko, aby dostatečný počet z nás nějakou tu žárovku či radiátor vypnul,“ uvedl Steiner.