Článek
„S generálním ředitelem ČEZ Danielem Benešem jsem jednal zejména o aktuálních cenách elektřiny a o konkrétních krocích k jejich snížení,“ napsal premiér na Twitteru.
„Bavili jsme se také o chystané transformaci společnosti s cílem získat větší státní kontrolu nad energetickými zdroji,“ doplnil.
Podrobnosti nejsou jasné, objevily se ale varianty, že by firmu bylo možné rozdělit, aby stát získat větší kontrolu přímo nad elektrárnami a infrastrukturou. „Naším cílem je získat výrobu a cenotvorbu elektrické energie pod kontrolu státu,“ řekl Fiala minulý týden.
Stát vlastní v energetické společnosti zhruba 70procentní podíl. V pololetí vykázala firma čistý zisk 33,6 miliardy korun, což je meziročně o 32 miliard více.
S generálním ředitelem ČEZ @daniel_benes jsem jednal zejména o aktuálních cenách elektřiny a o konkrétních krocích k jejich snížení. Bavili jsme se také o chystané transformaci společnosti s cílem získat větší státní kontrolu nad energetickými zdroji. pic.twitter.com/Hv7jcfpMx6
— Petr Fiala (@P_Fiala) August 30, 2022
Podle Fialy je třeba směřovat k zastropování cen energií. Řešení je ale podle něj nutné dosáhnout na evropské úrovni. V pondělí o tom jednal i s německým kancléřem Olafem Scholzem.
9. září se sejde mimořádná evropská rada pro energetiku, kde by se o cenách elektřiny mělo jednat. Ty v minulých dnech vyskočily až na 1000 eur za MWh. Ministr průmyslu Jozef Síkela uvedl, že jednat by se mělo především o tom, že by se ceny elektřiny na burze přestaly určovat podle nejdražšího způsobu výroby, což je nyní výroba elektřiny z plynu. Následně by se cena plynu pro výrobu elektřiny zastropovala.
Po oznámení, že EU bude ceny jednotně řešit, začaly v úterý ceny elektřiny na burze padat.