Článek
Ke stahování výrobků z trhu firma přistoupila krátce před Velikonocemi, kdy se prodej čokoládových vajíček zvyšuje. „Bereme tuto situaci mimořádně vážně,“ uvedla firma. Z prodeje stahuje osm druhů cukrovinek Kinder vyrobených v Belgii s datem minimální trvanlivosti mezi letošním 19. únorem a 27. zářím. Seznam stahovaných výrobků je na webu kinder.cz.
Už zakoupené výrobky lidé nemají jíst a mají kontaktovat firmu na e-mailu ferrero.ceska@ferrero.com. Na další cukrovinky Ferrero, včetně ostatních výrobků značky Kinder, se opatření nevztahuje, upozornila společnost.
Nákazu šetří i úřady
K podobnému kroku Ferrero už dřív v tomto týdnu přistoupilo v Británii. Tamní agentura pro zdravotní bezpečnost (UKHSA) podle agentury Reuters uvedla, že bylo zjištěno nejméně 63 případů onemocnění spojených s těmito výrobky a většinou šlo o potíže u dětí mladších pěti let.
Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) vyšetřuje desítky případů salmonely spojených s konzumací čokolády v devíti evropských zemích. „Šíření nákazy se vyznačuje neobvykle vysokým podílem hospitalizovaných dětí, z nichž některé mají závažné klinické příznaky, jako je krvavý průjem," uvedla unijní agentura.
Výrobce čokolády Ritter Sport zůstává v Rusku
Bakterie salmonela způsobuje průjmové onemocnění salmonelóza. Jeho výskyt zůstává v ČR i Evropské unii v posledních letech stabilní a nezměnila ho ani epidemie koronaviru, uvedl Státní zdravotní ústav (SZÚ). „Od roku 2008 pozorujeme v ČR stabilní trend s průměrnou incidencí 105 případů na 100 000 obyvatel za rok,“ píše se ve zprávě SZÚ.
Loni se v Česku objevilo 10 085 případů salmonelózy, na 100 000 obyvatel tak připadalo zhruba 94 onemocnění.