Článek
Lidem v tíživé životní situaci nabízejí rychlá a snadná řešení jejich finanční situace, psychického stavu či špatných vztahů. Vnucují jim předměty, jež mají kupujícímu přinést zdraví, štěstí, lásku nebo peníze, například kameny, hůlky, talismany, obrazy a podobně.
Osobám se zdravotními problémy ezošmejdi prodávají různé přípravky jako alternativu k lékařské péči. „Apelují tak na zklamání či hněv z lékařů, kteří dané osobě často nemohou více pomoci,“ podotkla ředitelka dTestu Eduarda Hekšová.
Počet stížností na telešmejdy po milionových pokutách ubývá
Často jde o pouhé doplňky stravy. Pokud slibují, že jejich přípravek je vhodná či lepší alternativa k předepsaným lékům, mohou se ezošmejdi dopouštět klamavého konání, což je nekalá obchodní praktika, v horším případě i trestného činu ublížení na zdraví.
Užití produktů doporučujeme konzultovat s lékařem.
Zvláštní pozornost je nutné věnovat přípravkům, u nichž není uvedeno složení. Pokud má mít produkt léčivé účinky, je dobré si prodejce ověřit v seznamu webů s nelegálními nabídkami neschválených přípravků, který provozuje Státní ústav pro kontrolu léčiv.
„Veškeré užití produktů doporučujeme konzultovat s lékařem. V žádném případě nedoporučujeme záměnu lékařem předepsaných léků za dané produkty, jelikož by mohlo dojít i k ohrožení života,“ zdůraznila Hekšová.