Článek
„Očekávám, že šest nebo sedm miliard získá banka při vymáhání postupně zpátky,“ uvedl Klumpar. Zbývající částku lze však podle něj považovat za prakticky nevymahatelnou. Celkem jde o více než patnáct ztrátových úvěrů.
Úkolem ČEB je podporovat český export, soukromým společnostem pomáhá financovat vývoz zboží, služeb a investic. Nyní má rozpůjčováno kolem 82 miliard korun, téměř 40 procent z toho přitom připadá na Rusko.
Přestala financovat projekty na Ukrajině
V souvislosti se současnou krizí na Ukrajině ČEB od začátku března přestala financovat nové projekty v této zemi. Zároveň tam nyní nehodlá navyšovat úvěrové limity u existujících projektů českých firem. Podle výroční zprávy za rok 2012 ČEB na Ukrajině evidovala úvěry za 2,3 miliardy korun. [celá zpráva]
Na závažné nedostatky v hospodaření ČEB upozorňovali v minulých týdnech ministr financí Andrej Babiš (ANO) i Česká národní banka. Podle Babiše by ČEB mělo řídit jen ministerstvo financí. Nyní jsou v její dozorčí radě i zástupci ministerstev průmyslu a obchodu, zahraničí a zemědělství.
Kvůli údajnému porušení zákona při poskytování některých úvěrů čelila ČEB letos v lednu razii protikorupční policie. Ta se zajímá například o úvěry na zábavní centrum a sklárnu v Rusku, luxusní hotel v Tunisku či realitní obchody v Číně. Podle závěrů nedávné kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu banka v minulosti neoprávněně poskytla úvěry za víc než osm miliard korun.