Článek
„Jde o jádrové vrty, které vyhodnotíme v laboratoři. Posuzujeme odolnost proti mrazu, modul pružnosti a pevnost betonu. Výsledky ČEZ předáme začátkem září,“ popsal Právu průběh kontroly Jiří Bydžovský z brněnského znaleckého ústavu Stavexis.
Samotná instalace lávky zabrala tři dny. Nejprve jeden z horolezců vylezl až na vrchol věže po žebříku, který je její pevnou součástí. Pomocí ocelových lan se do koruny věže následně dopravily díly nezbytné pro vertikální i horizontální pohyb plošiny.
„Prověřili jsme vnitřní i vnější povrch, železobetonovou konstrukci i její ochranný nátěrový systém,“ dodal brněnský expert.
Mluvčí elektrárny Marek Sviták připomněl, že i uvnitř věže bylo zapotřebí zkontrolovat několik zařízení. Je to především potrubí, které je vyvedeno do výše 15 metrů, kde je voda pomocí deseti tisíc plastových trysek rozprašována do tři metry hlubokého bazénu pod věží a ochlazována přibližně o 15 stupňů.
„Čím lépe se daří vodu chladit, tím vyššího výkonu elektrárna dosahuje. Proto i Temelín v zimě vyrobí řádově o desetitisíce kilowatthodin elektřiny víc než v létě,“ poznamenal Sviták. Příští rok čeká kontrola čtvrtou chladicí věž.